Adalar şehri Helsinki görülmesi yerdir

Finlandiya’nın başkenti bir adalar şehri olan Helsinki, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehridir aynı zamanda. Açık renk granit taşlarla örülü olduğundan Kuzey’in Beyaz Kenti de denmektedir. Bir kıyı şehri olduğundan denize ve doğaya kolayca ulaşabileceğiniz bir şehirdir.

Adalar şehri dediğimiz Helsinki irili ufaklı 300 küsür adadan oluşur. Espoo ve Vantaa ile birlikte bir metropol sayılır ve bu metropolün nüfusu bir milyonun üzerindedir. Ülkede Fince ile birlikte isveççe de konuşulur ve İsveççe resmi diller arasındadır

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerleden önce iklimden biraz bahsetmek gerekirse Finlandiya Baltık bölgesinde olduğundan akla ilk getirdiği şeylerden biri soğuktur. Eğer soğuk havalarda gezmeyi seven biriyseniz Helsinki kışın yeterince soğuk bir yerdir.

Gelelim gezilecek yerlere. Helsinki turistik olarak diğer Avrupa şehirlerine kıyasla fazla gezilecek yerlere sahip değilse de yine de gelip görenlerin beğenmeyeceği bir yer değil.

Suomenlinna Adası: Helsinki’nin merkezine bir tekne yardımıyla 15 dakikada ulaşabileceğiniz Shire adında küçük bir adadır. Başkentin en çok turist alan yerlerinden biri denilebilir. Burada muhtelif kaleler, köprüler, müzeler dahil bulunuyor. Bunlardan ayrı olarak dinlenip yemek yiyebileceğiniz lüks ve şık restoranlar ile kafeler de vardır.

Senato Meydanı: Başkentin en turistik mekanlarından bir diğeridir. Şehrin görsellik bakımından en güzel noktalarından biridir. Bu meydanın tam merkezinde ihtişamlı bir yapı olarak Helsinki Katedrali bulunur. Nordik mimari ile inşa edilmiş olan kilisenin iç kısmını da görebilirsiniz.

Uspenski Katedrali: Helsinki’nin en güzel yapılarından biri olup Rus mimarisinin etkileri açıkça görülür. Dış mimarisi kadar iç mimarisi de görsel bir şölen olan katedrale giriş ücreti alınmamaktadır ancak 16:00’ya kadar açıktır.

Temeliaukio Kilisesi: Helsinki’nin en güzel mimariye sahip kilisesi için gidip görenler ‘Görmeden dönmeyin’ uyarısı yapmaktadırlar. Diğer bir adı Rock Church olan klise isminden de anlaşıldığı gibi kayaların içerisine oyularak yapılmış, benzerini şimdiye kadar görmediğiniz, mimari bakımdan oldukça ilginç ve estetik bir ibadethanedir.

Birazda müzelerden bahsedelim:

Kiasma Müzesi: Barındırdığı kitaplar ile turistlerin fazlasıyla beğenisini alan, mimari açıdan da hoşunuza gidecek olan müze Pazartesi günleri kapalı olup giriş 10 Euro’dur.

Ateneum Sanat Müzesi: Finlandiya’nın ulusal güzel sanatlar müzesi diye tarif edebileceğimiz olan müze, Finlandiya’nın meşhur ressamlarını tanıma fırsatı vererek hoşunuza gidecek bir müzedir. Pazartesi günleri kapalı olup diğer günler değişen saatlerde açıktır.

Turistik Aktiviteleriniz İçin: Kauppatori(Market Square)

Esplanade Parkı’nın sonunda, limana doğru her gün kurulmakta olan bir pazar yeri vardır. Yalnızca meyve-sebze değil aynı zamanda yöresel yemekleri tadabileceğiniz, hediyelik eşya satın alabileceğiniz, yerlilerin ve turistlerin sık sık ziyaret ettiği küçük şirin bir pazardır. Sadece yazın değil soğuk kış günlerinde bile gidip, sıcak bir somon çorbasıyla ısınabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir