Adıyaman Havalimanı yol tarif bilgisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden olan Adıyaman havalimanı 22 Mayıs 1998 yılında hizmete girmiş şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunup tarif ile çok kolay ulaşım sağlanabilecek konumdadır. Özel aracı ile Toki caddesinden yola çıkan bir kişinin havaalanına ulaşımı için bu yol tarifini takip etmeleri yeterlidir. Toki caddesinden doğuya ilerledikten sonra sağa dönmelidir. Sağa döndükten sonra ulaşılan Esentepe caddesinden hafifçe sola dönüp Abdul Musa caddesinden devam edilmelidir. Hısnı Mansur yönünden sola dönülüp Malatya caddesinden tekrar sola dönüp 809. Sokak tarafından sağa döndükten sonra ulaşılan Lise caddesi yönünden hafif sağ yaparak yola devam edilir. Adıyaman Diyarbakır yolu olan D360 konumundan sağa sonra hafif sola dönülür.

Diyarbakır yolundan hafif sola dönüldükten sonra ulaşılan havaalanı yolunda sağa doğru ilerlenir. Sağa girildikten sonra U dönüşü yapıldığında havalimanının sağ tarafta olduğu görülecek az ilerledikten sonra Adıyaman Havalimanı’na ulaşılır. Şehir merkezi ile havalimanı arasındaki mesafe uzak olmadığından ulaşımda ticari taksi sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca Türk Hava Yolları şirketi yolcularına özel servis imkânı sunmaktadır, servis fırsatı da ulaşımda kullanılabilir. İlk olarak 1998 yılında kullanıma açılan havalimanı 1250 metrekare kapalı alanı ile 2001 yılına kadar hizmet vermiştir. 2001 yılında hizmete açık bulunduğu halde tarifeli uçak seferleri durdurulmuştur. Ulaşım Bakanlığı’nın bölgesel havacılığın geliştirilmesi için uyguladığı proje kapsamında 2005 yılında tekrar tarifeli uçuşlar başlamıştır.

2013 yılında havaalanında yeni terminal binaları yapılarak eklemeler yapılmıştır. Adıyaman Havalimanı’ndan günümüzde İstanbul’a 14, Ankara’ya 14 olmak üzere toplam 28 adet uçak seferi yapılmaktadır. Sadece iç hat uçuşlarının yapıldığı alanda uçuşlar iç terminalinden gerçekleştirilmektedir. 23780 metrekare alan sahip olan iç hat terminalinde 18 adet check-in bankosu bulunmaktadır. Terminalin güvenliği Emniyet güçleri tarafından sağlanmakta olup alana ait özel otoparkı, yolcu servisleri ve araç kiralama acenteleri yer almaktadır. Kommagene Krallığı’nın yaşadığı dönemden kalan eserleri ve Nemrut Dağı ile meşhur olan Adıyaman ili yılın bahar aylarında mevsim şartları da uygun olduğundan çok fazla turist ağırlamaktadır. Havalimanı, yolcuların bütün ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir