Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı

17.yüzyılda yaşamış İslam alimi Ahmed-i Hani’den esinlenerek isimlendirilmiş olan havalimanı ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinin güzel kentlerinden Ağrı ilinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sadece yurt içi uçuşların yapıldığı küçük bir terminali olan Ağrı Havalimanı 8 Ocak 1997 yılında sivil havacılığın yapıldığı bir alan olarak hizmete girmiştir. 2009 yılında pist, taksi yolları ve apronun genişletilmesi için yenileme çalışmaları başlamış 2011 yılında tekrar hizmete açılmıştır. Yapılan yenilemeler ve eklemeler sonucunda alanın pist uzunluğu 3000 metre uzunluğunda 45 metre genişliğindedir. Apronun kapasitesi 1 uçaklık kapasitede olup apron ve terminalde yenilemeler ve güzelleştirmeler her geçen gün devam etmektedir. 120 bin yolcu kapasitesine sahip olan alan yapılan yenilemeler ile 3 milyona çıkarılması planlanmaktadır.

Ülkemizin büyük şehirlerinden İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na karşılıklı uçuşların yapıldığı havalimanının adı Ağrı Havalimanı iken 2015 yılında Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Ankara ve İstanbul’a gerçekleştirilen uçak seferleri Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pegasus havayolu şirketleri tarafından yapmaktadır. Tek katlı bir bina olan havalimanında 4 adet yolcu giriş ve çıkış kapısı vardır. Ayrıca 2 adet bagaj giriş çıkış kapısı bulunmaktadır. Gelen ve giden yolcu salonlarının alanı 350 metrekaredir. İç hat terminalinin hizmet binasında THY bürosu, sağlık birimi, bebek bakım odası, mescit, araç kiralama büroları bulunmaktadır. Modern bir görüntüye sahip olması için yapılan yeniliklerle daha kaliteli hizmet verilmesi istenmektedir.

Türkiye’nin doğusundaki komşusu İran ile sınırı bulunan Ağrı tarih boyunca Orta Asya’dan göç edip gelen kavimlerin yolu üzerinde bulunduğundan çok sayıda tarihi ve kültürel eserlere ev sahipliği yapmıştır. İli gezmeye, aile ziyaretine gelen misafirler ulaşımın hızlı, rahat ve konforlu olmasından dolayı hava yolunu tercih etmektedirler. Özellikle yaz aylarında artış gösteren yolcular için havaalanında ihtiyaçlarını karşılayacak her alan mevcuttur. Alanın şehir merkezine uzaklığı 9 kilometredir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım Airpot Taksi, Ağrı belediyesinin uçak inişlerine göre saatlerini ayarladığı servisler, kiralık araçlar ve Havaş otobüs servisleri tarafından sağlanmaktadır. İlçelere gidecek yolcular için özel servislerle sağlanmaktadır. Ayrıca havaalanının kendine özel 100 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir