Ağrı ve İshak Paşa Sarayı muhteşem yerler

Doğu anadolu illeri arasında Ağrı ilimiz isminide Ağrı dağından almasıyla birlikte ishak paşa sarayı gibi bir çok muhteşem yerleri vardır. Ağrı’da son sayımlara göre nüfus 549 bin kişidir. İklim olarak ise ülkemizin en soğuk illeri arasında başı çekmektedir. Turizm açısından oldukça fazla ilgi görmektedir ve şehirde yeşil alan oldukça azdır. Şehirde Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı dağı bulunmaktadır.

Ağrı’da Nereleri Gezmeli?

Meya Mağarası Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yer alır. Mağarada yer alan odaların bazılarının kapısının önünde ve penceresinin önünde balkon bulunmaktadır. Kayalardan yapılmıştır yapıldığı dönemde içerisinde ibadet tapınak gibi oluşumlar için kullanılmıştır.

Buz Mağarası
Küçük Ağrı Dağı olarak adlandırılmaktadır. Bu yer Hallaç Köyü’nün 3 kilometre uzağında bulunmaktadır.

Urartu Kalesi Doğubeyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda yer almaktadır. Kale kayalıkların üzerinde yer almaktadır. Tarihi olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Urartular döneminden kaldığı düşünülmektedir. İçerisinde Urartu Mezarları, antik çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunuyor.

İshak Paşa Sarayı
Ağrının en muhteşem turistik mekanı ve muazzam yapıtıdır. İshak Paşa tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’da yer alan Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük yapıdır. Turistlerin yoğun ilgisine mazhar olmaktadır. Rivayetlere göre İshak Paşa’ya uğramadan dönen kişiler bir şekilde dönüp dolaşıp sarayı görmek için tekrar gelirmiş.

Hamur Kümbeti Bu yapı Osmanlı Türbe mimarisini gösteren yapılardan bir tanesidir. İlçenin kuzey doğusunda yer alan mezarlığın ortasında yer almaktadır.

Ağrı Dağı Bu dağ Türkiye’nin en büyük dağıdır. Ayrıca Nuh aleyhisselamın gemisinin karaya burada oturduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu dağın adı bazı kutsal kitaplarda geçmiştir. Dağın bazı bölümlerindeki kar 4 mevsim boyunca erimemektedir.

Ağrıya gitmek için birçok yol vardır. İsterseniz otobüs biletleri ile gidebilir isterseniz karayolu ile kendi aracınız ile gidebilirsiniz. Veya şehirde bulunan Ağrı Havalimanı’na şehrinizden uçak bileti alarak inebilir böylece kısa sürede şehre ulaşabilirsiniz. Şehirde kalmak için ise birçok konaklama ve otel imkânı vardır.

Ağrının en ünlü yemeği Abdigor Köftesi’dir. İçli köfteye benzemesine rağmen yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır etinden yapılır. Az miktarda soğan ilave edilir üstüne yumurta ve baharatlar ile lezzetli bir köfte ortaya çıkar. Taze et önce tokmak ile taş üstünde dövülür. Hamur gibi olunca ekstra malzemeler ilave edilir. Sonra dinlendirilir. Pilavla birlikte servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir