Alaçatıda Sörf Keyfi ve Ot Festivali

Türkiyenin en önemli tatil beldelerinden olan Alaçatıda keyifli sörf yapma ve yine burada yapılan geleneksel hale gelen Ot Fesivaline katılarak güzel bir tatil dönemi geçirmeniz mümkün olabilir. Sörf yapmayı sevenler için ve festivallere katılarak eğlenmek isteyenler için Alaçatının denizi ve Ot Festivali uygun bir fırsat olarak görülmektedir. Alaçatı İzmir’de denizin sörf için en uygun olan sahillerine sahip bir beldesidir. Burada rüzgarın sörf için çok uygun olduğu ve pek çok sörfçünün buraya sörf yapmak üzere geldiği bilinmektedir.

Alaçatı sahilleri yaz kış sörf yapan sporcularla dolu olmaktadır. Bu sahillerin rüzgarının bu sporu yapmaya uygun olması sebebiyle burada Windsurf ve Kiteboard okulları açılmış ve bu okullarda kabiliyetli sporcuların yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Bu okullar Türkiyenin bu alanda en ayrıcalıklı okulları olma özelliğini korumaktadır. Alaçatının tüm yıl boyunca esmekte olan rüzgarı bu sporu yapanlar tarafından değerlendirilmektedir. Bu okulların eğitmenlerinin her biri Türkiye Yelken Federayonu-TUYEP belgeli eğitmenler olarak burada görev yapmaktadır. Dünyaca ünlü sörfçülerin bu bölgede çalışma yaptıkları ve dünya çapında sörf müsabakalarının bazı bölümlerinin burada yapıldığı da bilinmektedir.

Alaçatının en ünlü festivallerinden biri olan Ot Festivali Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından organize edilmektedir. Festivalin temel amacı bu bölgenin tanıtılmasıdır. Yörede anlatılan bir efsaneye bağlı olarak düzenlenmeye başlanan bu festivalde bölgede bulunan 1001 çeşit otun bulunması ve tanıtılması sağlanmaya çalışılmıştır. Alaçatı çevresinde yetişen otlar festival süresince toplanıp tanıtılmakta ve satılmaktadır. Ayrıca bu otlarla yapılan çok güzel yemekler bulunmaktadır. Festival süresince bu yemekler hazırlanarak ziyaretçilere sunulmaktadır. Festivalde her yıl bir çeşit ot yılın ana teması olarak seçilmekte ve o yıl o ot çeşidine ait özel yemekler hazırlanmakta ve otun kullanım alanları hakkında bilgiler verilmektedir. Alaçatı Osmanlı ve Rum mimarisi karışımı yapıları ile tam bir tatil beldesi olarak ziyaretçilerin dikkatini çeken bir yerdir. Bu festivaller ve beldede düzenlenen etkinlikler sayesinde ziyaretçi sayısı daha da artmakta ve her yıl bu beldeyi ziyaret eden sayısı artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir