Amasrada Sakin Bir Tatil

Karadenizin yeşillikleri arasında sakin bir tatil geçirmek için fırsat arayanların bulabilecekleri en güzel ve sessiz köşelerden biri olarak Amasra gösterilmekte ve buraya tatil için gelenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Amasra Bartın iline bağlı oldukça şirin bir ilçedir. Bu ilçeye giriş yapılır yapılmaz tabiatın her rengine şahit olmanız mümkündür. Dört mevsim yeşilliğini koruyan ilçe deniz kenarında olması sebebiyle bütün sokaklarında denizi kokusu hissedilmektedir. Burası tabiat güzelliklerinin yanında tarihi dokusu ile de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Tabiatının bozulmamış güzelliğine tarihi eserlerin dik duruşu da eklendiği için tarihten kopup gelmiş bir şehir görüntüsü vermektedir.

Amasra’ya geldiğinizde mutlaka yapmanız gerekenler arasında öncelikle şehrin keyfini çıkarmanız olacaktır. Şehir içinde yapacağınız gezinti sırasında balık yiyebilir sahil kenarında güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ayrıca bol çeşitli hediyelik eşyalardan hatıra olarak alabilirsiniz. Şehir sokaklarında ziyafet veren müzisyenleri dinleyerek güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Amasra’da konaklamak için de isterseniz oldukça modern otellerde isterseniz otantik döşenmiş otellerde kalabilirsiniz. Farklı konaklama seçeneklerinden istediğiniz tercih edip güzelce dinlenerek şehrin diğer güzelliklerini görmek için enerji depolamalısınız.

Amasra’ya gelindiğinde görülmesi gereken yerlerden biri de Kemere Köprüsüdür. Bu köprü ilçeyi ikiye bölen bir köprüdür. Bu köprüde fotoğraf çektirip üzerinden geçerek ilçenin diğer bölümüne ulaşmanız mümkündür. Köprüden sonra biraz yokuş çıkarak Ağlayan Ağaç’a ulaşabilirsiniz. Bu ağacın yılın belli dönemlerinde yapraklarından ve gövdesinden su damlamaktadır. Aslında denizin nemini bünyesinde saklayan ve belli dönemlerde dışarı veren bir selvi ağacıdır bu ağaç. Ağlayan ağacın bulunduğu yerde hazırlanmış olan cafe ve seyir terasından Tavşan Adsını izleyebilirsiniz. Amasra Kalesine geçerek buradan şehri tepeden izlemeniz mümkün olmaktadır. Amasra Çekiciler Çarşısı’ndan sevdiklerinize bol seçenekli hediyelerden birini alabilirsiniz. Son olarak deniz kenarında tatil için oldukça cazip sahillere sahip olan Amasra’da güneş, deniz ve kumun tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için tavsiye edilebilecek yer ise ünlü İnkumu Plajı’dır. Denizinin güzelliği bu ilçenin en çok ziyaretçi çeken özelliğidir. Güzel bir hafta sonu geçirmek ve sakin bir yerde dinlenmek isteyenler için Amasra biçilmiş kaftandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir