Amasya Merzifon Havalimanı yol tarifi

Askeri havacılık faaliyetleri için kurulan Amasya Merzifon Havalimanı 2008 yılından itibaren yolcu taşımaları ile sivil havacılık alanında hizmete girmiş olup şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanı Amasya’nın ilçesi Merzifon’da bulunmaktadır. Havalimanına ulaşmak için Tokat-Amasya yolunda güneybatı yönünde ilerlenir, D180 yönünde sağa dönüldükten sonra Erzurum yoluna girilerek ilerlemeye devam edilir. Amasya-Erzurum yolundaki döner kavşaktan Mehmet Paşa Caddesi yönündeki çıkışa girilir. Kunç Köprüsünden sola dönüldükten sonra Zübeyde Hanım Caddesi boyunca ilerlenir. E80 yönünde sola dönülerek yol boyunca devam edilir. İstiklal Caddesinden devam edildikten sonra soldan ilerlenerek Samsun Çorum yoluna çıkılır. Buradan Merzifon yolu çıkışına girilir ve bu yol üzerinde ilerlenir.

Merzifon yolunda ilerlenirken Cumhuriyet Caddesi yönünde hafif sağa dönülüp ilerledikten sonra döner kavşaktan 2.çıkışa girilir. 2. Çıkışta bulunan Cumhuriyet Caddesi boyunca ilerledikten sonra Atatürk Caddesi Camicedit Mahallesi adresinde bulunan Merzifon Havalimanına ulaşılır. 120 bin yıllık yolcu kapasitesi sahip ve 1200 metrekarelik bir alana yayılmış durumda olan havalimanı sadece Amasya iline hizmet vermemektedir. Merzifon’a yakınlığı ile bilinen Çorum’da bir havalimanı olmadığından bu ile ziyarete gelen yolcular da Merzifon Havalimanı’nı kullanmaktadır. Yapılan yeni düzenlemeler ve yeni eklemelerle yeni ve modern bir görüntü kazanmış olan terminal sadece Çorum değil havalimanı bulunmayan yakın olan diğer ilçelere de hizmet vermektedir.

Amasya Merzifon Havalimanı’ndan sadece yurt içi uçuşları yapılmaktadır. Havaalanından Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’na, Pegasus Havayolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçak seferleri bulunmaktadır. Yolcularına daha kaliteli hizmet vermek için çalışmaların devam ettiği alanda en son 1 Haziran ile 31 Ekim 2016 tarihleri arasında pist tadilatı yapılmıştır. Bu tarihler arasında kapalı kalan havalimanı 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren tekrar hava trafiğine açılmıştır. Şehzadeler şehri olan Amasya, müzeleri ile meşhur olup Samsun’da başlayan Kurtuluş Savaşı tüm dünyaya ilimizde yapılan genelge ile ilan edilmiştir. Tarihi değeri bulunan kentin yolcuları havalimanından şehrin merkezine ticari taksiler ve servisler aracılığı ile ulaşabilirler. Terminalin 132 araçlık otoparkı da özel araçlar için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir