Anadolu Jet ile Şanlıurfa Uçuşları

Peygamberler şehri denildiği zaman direkt olarak akla gelen Şanlıurfa, son derece mistik ve bir o kadar da gizemli bir atmosfere sahip olan bir ilimizdir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi açıdan sahip olduğu birçok mekan ve eser, ziyaretçilerini büyülemektedir. Anadolu Jet ile Ankara’dan Urfa’ya 50 TL’den başlayan fiyatlarla çok keyifli bir şekilde ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

  1. Balıklı Göl: Urfa’nın en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Balıklı Göl, artık şehrin simgelerinden biri haline gelmiş bir yapıdır. Hz. İbrahim efsanesinin yaşanmış olduğu bir yer olarak kabul edilen Balıklı Göl, her yıl sıkça ziyaret edilmektedir.
  2. Göbekli Tepe: Medeniyetin ve tarihin bol bol bulunduğu topraklar olan Şanlıurfa, dünyanın en eski tapınaklarından birini de içerisinde bulundurmaktadır. Göbekli Tepe’de yer alan bu tapınak, halen daha tarih bilimciler tarafından incelenmektedir. Ziyaretçilere açık olan bu tapınak, eski çağlardaki yaşamı ve atmosferi bir nebze olsun gözler önüne sermektedir.
  3. Harran Evleri: Tarihi açıdan çok büyük bir önemi olan Harran Evleri, her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yerdir. Bu evlerin külah şeklinde kubbeleri bulunurken, kubbeli yapısıyla günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan nadir evlerden biri olarak bilinmektedir. Bu evlerin en önemli özelliği ise yazın serin kışın sıcak olmasıdır.
  4. Yücelen Mağaraları: Şanlıurfa’da tarihi ve o mistik havayı en ince ayrıntısına kadar hissedebileceğiniz bir yer olan Yücelen Mağaraları, gerek yapısıyla ve gerekse genel görünümü ile çok farklı alemlere kapılmanıza neden olacaktır. Roma döneminden bu yana korunmakta olan bu mağaralar, o dönemlerde gizli ibadet yeri olarak kullanılmaktadır.
  5. Halfeti Antik Kenti: Ülkemizde siyah gülün yetiştiği tek yer olarak bilinen Halfeti bölgesi, milattan önce 855 yılından bu yana kadar yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Yunanlılar, Araplar, Süryaniler, Bizanslılar ve daha birçok milleti içerisinde barındırmış olan Halfeti Antik Kenti, bir kısmını ise Birecik Barajı’nın suları altında bırakmıştır. Döneme ait birçok eser ve iz taşıyan bu antik kent, şehrin en önemli tarihi eserlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir