Atatürk’ün doğduğu Ata toprağı Selanik

Orijinal adıyla Thessalonica, Yunanistan’ın en büyük ikinci şehridir. Osmanlı ve Bizans gibi büyük imparatorlukların önemli bir kenti olarak altın çağlarını yaşamıştır. Büyük imparatorlukların bünyesinde yaşadığı için oldukça zengin bir tarihe ve tarih mirasına sahiptir. Antik çağlardan Roma ve Bizans dönemine, daha sonraları Osmanlı dönemine ve son olarak modern dönemde Yunanistan’a bağlı olarak varlığını devam ettirmiş, bu kadar uzun asırlar içinde daima zengin bir ticaret şehri olmuştur. Şehrin en önemli özelliklerinden biri de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in doğduğu şehir olmasıdır. Bu bakımdan Türkiye ile bağları tarihe dayanan bir şehirdir aynı zamanda.

Kültür

Tarihsel süreçle birlikte çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan şehirde farklı kültürlerin görülmesi de şaşırtıcı değildir. Pek çok farklı medeniyetin etkisinde farklı kültürlere ait yapılara Selanik sokaklarında rastlayabilirsiniz. Özellikle Osmanlı, Roma ve Yahudi kültürüne ait yapılar şehirdeki en önemli eserler arasındadır. Tüm bunlara rağmen tarihle haşır neşir olan şehir modernleşirken bu yapıları koruyarak, bozmadan ilerlemeyi başarmıştır. Her sokağın denize çıktığı, zaman fark etmeden devam eden capcanlı gece hayatı, hepsi birbirinden güzel ve leziz yemekleri, kültür sergileri ve müzeleri ile çağdaş ve geleneksel kültürün bir potada eridiği şehir gelip bir daha gitmek istemeyeceğiniz türden.

Gezilecek Yerler

Atatürk’ün Evi: Bir Türk mahallesi olan Anapoli mahallesinde bulunan Atatürk’ün evi Selanik’i gezmeye gelen herkesin ilk görmesi gereken yerlerdendir. Atatürk’ün doğduğu büyüdüğü ev olarak bizler için oldukça kıymetlidir. Arşivlerdeki bilgilere göre bu ev Rodoslu bir müderris olan Hacı Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir. Yakın bir zmaanda restore ettirilip müze haline getirilmiş olan bina Osmanlı döneminden bize ulaşmış az sayıda eserden biri.

Aya Sofya Kilisesi:Selanik’in merkezinde UNESCO’nun dünya mirası listesinden bulunan kilise, 600’lü yıllarda bir depremle yıkılan Bizans bazilikasının yerine inşa edilmiştir. Venediklilerin katedrale dönüştürdüğü yer Osmanlı egemenliği ile merkez camii olmuştur. 1912 yılından günümüze de kilise olarak hizmet vermektedir.

Aristotales Meydanı: Bu meydan şehrin ana meydanıdır. Özellikle akşam saatlerinde oldukça kalabalık ve canlıdır. Meydanın tam ortasında Büyük İskender’in heykeli de bulunmaktadır. Meydanın etrafı alışveriş yerleri, barlar, kafeler, oteller, kitapçılar ve bankalar ile doludur. Eğer bütçeniz elveriyorsa meydanı gören Selanik’in en iyi otellerinden biri olan Electra Palace Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir