Avrupanın en büyük 3.şehri Madrid

4 milyonu aşan nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 3. Şehri olarak yer alan Madrid ve İspanya’nın başkenti olup büyülü bir şehir olarak bilinen bir yerdir. Eşsiz donanımda arkeolojik yapısı olan şehirler arasında yer alan Madrid endüstri ve bankacılığın merkezi durumundadır ayrıca Madrid tarihi ve turistik anlamda önemli bir yer yutar. Bizi bekleyen bol miktarda sanat galerisi, müze ve tarihi yer vardır.

Gezip Görelim Bakalım Madrid’de Neler Varmış

Kozmopolit bir yapıya sahip olan Madrid şehri tarihi arkeolojik görüntüsüyle bizi büyülemektedir. Plaza Mayor bu şehrin en önemli yapılarından birisidir. Müslümanlar tarafından yapılan Arap duvarı Muralla Arabe’de yer almaktadır bu şehirde. Plaza Espana Meydanı Madrid’e gelip de görülmeden gidilecek bir yer olmadığı için bu popüler meydan da gezebilirsiniz. Tarih ve sanatsal güzelliklerini anlatmakla bitiremeyiz bu şehri. Ünlü sanat galerilerinden birisi haline gelen Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia burada yer almaktadır. Bu şehre gelip büyük kulüp olan Atletico Madrid ve Real Madrid takımlarının binalarını ziyaret etmeden gitmek çok büyük bir ayıp olacaktır. Real Madrid stadyumu olan Santiago Bernabéu ve Atletico Madrid stadyumu olan Wanda Metropolitano ziyaret etmeden gitmek futbol severler için biraz akılsızca bir davranış olacaktır. Günübirlik geziler yapabilirsiniz bu şehirde eğer bir hafta zamanınız bulunuyorsa.

Bu Şehrin Kültürü ve Eğlencesi Nasıldır?

Madrid’in öne çıkan alanları ise kültürel zenginliği yansıtan sinema, tiyatro, dans, opera ve edebiyat gibi alanlardır. Flamenko dansını her an duyabilirsiniz çünkü bazı kulüplerde sabaha kadar çalar. İlgi çekici yerlerden birisi olarak Madrid hem kültüre verdiği önem hem de mimari yapıları ünlü olmuş bir şehirdir.

Madrid’in Yemek Türü

Göçmen insanlar sayesinde uluslararası bir mutfağa sahiptir ve İspanyolların mutfağı bu şekilde zenginleşmiştir. Her şehrin kendine özgü yemeği vardır tabii ki de Madrid’in kendine özgü bir yemeği vardır onlar ise sebzeli nohutlar, patates omleti, sarımsak çorbası ve salyangoz türleri gibi klasik mutfaktan örnekleridir domuz içerikli ürünler bol miktarda satılmaktadır. Bu yüzden Türk damak tadına hitap etmemektedir. Ama elbette sizin de hoşunuza giden yiyecekler bulmanız olasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir