Avusturya başkenti ve müzeler şehri Viyana

Avusturya başkenti Viyana yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Orta Avrupanın asil bir şehridir, resmi dili Almanca olan Viyana fazlasıyla zengin bir kültüre sahiptir. Nobel ödülleri ve turizmin yanısıra sanat, felsefe ve müzik alanında Avrupa başkentlerinin önündedir. Viyana tam bir müzeler şehri olmasının yanı sıra tam 7 kez Dünya’da en yaşanılabilir şehir seçilmiş olma özelliğine de sahiptir. Güzellikleri birbiriyle yarışan müzeler, Kraliyet sarayları, sanat galerileri ve kiliseleri ile Viyana’yı mutlaka görmelisiniz.

Gezilecek Yerler: Viyana’da gezilebilecek yerleri tanıtmadan önce Viyana’nın Avrupa’nın diğer şehirlerine oranla biraz daha pahalı olduğunu söylemek gerekir. Bunun en başlıca sebebi fazlasıyla turistik ve popülerliğidir.

Stephanplatz:Şehrin göbeği dersek yeridir. Şehrin bütün metro durakları burada kesişir. Ve gitmek istediğiniz her yer için bağlantı noktası olma niteliği taşır. Viyana’nın en seçkin bölgesi denilebilir. En lüks restoranlar, mağazalar, kafeler burada bulunduğundan aynı zamanda en pahalı bölgedir.

Müzeler şehrinde her adımda tarihi bir yapıyla, binayla ya da müzeyle karşılaşırsınız. Tarih ve sanat seven kişiler için muhteşem bir şehir.

Viyana’da yapılabilecek en hoş etkinliklerden birisi de faytona binmek. Yarım saati için 50 Euro ödeyerek şehirde kısaca bir turlayabilirsiniz.

Gelelim Müzeler Şehrindeki Gezilecek Muhteşem Müze ve Saraylara

Hofburg Sarayı: Kraliyet ailesinin kışlık sarayıdır. Viyana’nın merkezine yakındır bu yüzden kolayca ziyaret edebilirsiniz. Sisi müzesi saraydaki en popüler müzedir. Bilet:23 Euro

Belvedere Sarayı: Bahçeleriyle ünlü bu saray ünlü heykeltraşların yapıtlarını görebileceğiniz sergiye de sahiptir. Bilet: 26 Euro

Schönbrunn Sarayı: Kraliyet ailesinin yazlık sarayıdır. Viyana’nın merkezinden biraz uzakta olup büyük bir bahçeye sahiptir. Bilet:15-20 Euro arasında

Viyana Üniversitesi: Şehir aynı zamanda bu muhteşem üniversite ile meşhurdur. Eğitimi gibi mimari olarak da muhteşem bir üniversitedir.

Viyana bir müze şehri olduğu kadar bisiklet şehridir. Bisiklet kullanımı genç ve yaşlı nüfus arasında o kadar yaygındır ki trafik kazalarından çok bisiklet kazası olmaktadır.

En meşhur yemekleri ise tavuktan ya da domuzdan yapılan Şinitzeldir. Viyana’ya geldiğinizde tercihinize göre siparişinizi edebilirsiniz.

Kısacası Viyana bu kadar çok gezilecek müzeleriyle ve diğer eserleriyle iyi bir gezi için en az bir haftaya ihtiyacınız olan güzel bir Avrupa başkenti. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir