Ayder Yaylasına nasıl gidilir

Nasıl gidilir diye merak ettiğiniz çiçeklerden elde edilmiş balı, şifalı kaplıcaları ve yayla evleri ile ün yapmış Ayder Yaylasına gidip gördüğünüz manzara karşısında güzel mi sorusuna Cennet’ten bir bahçe cevabını vereceksiniz. Ayder Yaylasına nasıl gidilir diye soranlara ve çok methedildiği için gerçekten güzel mi diye merak edenlere muhakkak gidip görmesi için çok seçenekli alternatifler sunulmaktadır. Uçak ile gelmek isteyenler için Trabzon Havalimanı Ayder Yaylası’na yaklaşık olarak 160 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Uçakla Rize ile Trabzon arasında bulunan Trabzon Havalimanına inildikten sonra alanda bulunan Havaş servisleri, firmaların yolcu servisleri, araç kiralama veya toplu ulaşım vasıtalarından otobüsler veya minibüsler kullanılarak Rize merkeze geçilebilir.

Trabzon Havalimanı’nı yerine Ordu Giresun Havalimanı, Samsun Havalimanı, Sinop Havalimanı da kullanılabilir. Fakat bu havalimanları arasında Rize’ye en yakın Trabzon olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Bilindiği üzere Ayder Yaylası Rize ili sınırları içerisindeki Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’in incisi, çayın ana vatanı olan Rize şehir merkezinden yaylanın arası 82 kilometre, Çamlıhemşin ilçesinin merkezinden ise 18 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım için özel araçlar kullanılabileceği gibi Rize ve Çamlıhemşin’den Ayder’e toplu ulaşım vasıtalarından otobüs ve minibüs de bulunabilir. Yaylaya çıkarken müthiş güzel manzaralara şahit olunacaktır. Bu manzaraların resmini çekmek ve yoldaki güzellikleri yaşayarak hissetmek için arada arabadan inmek gerekecektir. Toplu ulaşım vasıtalarında bu mümkün olmadığı için ya özel araç ya da araç kiralama tercih edilmelidir.

Uçak değil de tren kullanmak isteyenler için en yakın istasyon Samsun’dur. Samsun’a tren ile gelenlerin yine karayolunu kullanarak Ayder’e çıkması gerekecektir. Bulunduğu şehirden uçak veya tren ile yolculuk yapmak istemeyenler için bir diğer alternatif karayolunda hizmet veren otobüs şirketleridir. Çok sayıda otobüs firması Rize veya Trabzon’a günün ve haftanın belli saatlerinde sefer düzenlemektedir. İstanbul’dan 1220 kilometre, Ankara’dan 895 kilometre olan Rize otogarına varıldıktan sonra Rize merkeze geçilir. Rize merkezden Ayder Yaylası’na çıkan minibüsler aracılığı ile ulaşım sağlanır. Merkez ile yayla yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ulaşım süresi olumlu veya olumsuz hava şartlarına, yol durumuna ve dur kalk sayısı gibi diğer etmenlere göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir