Aydın Çıldır Havalimanı Ne Zaman Kuruldu

İlk çağlar itibariyle önemli yollara geçit sağlayan Aydın ilinde, ne zaman kurulduğu sıkça merak edilen yapımı 1990- 1993 yılları arasında tamamlanmış ve merkezin güneydoğusunda Tepecik Beldesi içerisinde Çıldır isimli Havalimanı yer almakta olup küçük uçakların ve helikopterlerin iniş ve kalkışlarını gerçekleştirdiği bir havaalanı olarak, paraşüt eğitimleri sırasında da kullanılmakla beraber 2006 yılı itibariyle askeri havalimanı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Havalimanı pist uzunluğunun az olması sebebiyle sadece küçük çaplı uçakların kullanımı için uygun olmaktadır. Bölgeye gelecek turistler, pervane tipi uçak iniş kalkışları için müsait olan havalimanının alternatifi olan Aydın iline yakın mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes ve Selçuk hava limanından yararlanmaktadır.
Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden biri olan Aydın 2017 yılı itibariyle 1.080.839 nüfusa sahiptir. Doğal güzelleri ile birçok turistin uğradığı bir turizm mekanı olan Aydın, eski çağdan kalma tarihi kültürümüzü yansıtan çeşitli yapıtlara sahiptir. Turizm ve kültür bakımından gelişmiş olan şehir deniz, yat, termal, kongre ve yayla turizminin merkezidir. Deniz turizminin en gelişmiş illerinden biri olmakla beraber Didim ve Kuşadası marinaları ve kaplıcaları ile tatil olanağı sunmaktadır. Tatil köylerinin bulunduğu şehirde, Kuşadası kongre merkezi yılın her döneminde ziyaretçi ağırlamaktadır. Yayla turizminin gelişme göstermiş olması çeşitli faaliyetleri imkanını sağlayarak bölgede yapılacak aktivitelerde artış yaşanmıştır. Doğa yürüyüşleri, bisiklet gezintisi, yaban hayatı, milli parklar, kamp alanları ve karavan turizmi bakımından gelişmiştir.
Aydın ili hem ülke vatandaşları hem de turistler tarafından görülmeye değer miraslara sahiptir. Yörük Afrodisias, Apollon Tapınağı, Ali Efe Müzesi, Otantika Etnografya Müzesi, Çine Arıcılık Müzesi, Milet, Milet Müzesi, Priene, Kuva-yı Milliye Müzesi, Harpaşa mutlaka görülmelidir. Aydın ili geniş ve lezzetli bir mutfak kültürüne sahiptir. Yuvarlama, keşkek, zeytinyağlı börülce, çine köftesi, tahinli pide, paşa böreği, kırlı kızartması, enginar yemeği, çingene pilavı Aydın iline özgü lezzetlerdir. Tatlılarında da başarılı bir sunum sergileyen Aydın, kabak tatlısı ve turunç reçelinde de çok leziz bir tat yaratmaktadır. Şehrin bu denli gelişmesinde coğrafi konumu, tarihi özellikleri ve kültürlü insanları etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir