Balıkesir Merkez Havalimanı Adresi

Balıkesir ili sınırları içinde bulunan Balıkesir Merkez Havalimanı adresi olan 10185 Altı eylülde sivil ve askeri kategoride hizmet veren ve yurt dışı uçuşun yapılmayıp yalnızca yurt içi seferlerinin bulunduğu havalimanıdır. Balıkesir şehir merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre mesafede bulunan Merkez Havalimanı adresi oldukça kolay olduğundan ulaşım vasıtaları ile çok rahat bir şekilde varılabiliyor. Havalimanına iletişim bilgilerinden olan 0 266 294 75 10 numaralı telefon numarasından, 0 266 294 70 61 faks numarasından ulaşılabilir. Alandan şehir merkezine veya şehir merkezinden alan 7 gün 24 saat hizmet veren ticari taksiler, belli ücret karşılığında yolculuk yapılan özel yolcu servisleri, kiralık araçlar ve özel araçlar ile ulaşım sağlanabilir.

İlk olarak 1998 yılında hizmete girmiş olan Balıkesir Merkez Havalimanı üç sene kadar bölge halkına hizmet verdikten sonra 2001 yılında sivil uçuşlara kapatılarak yalnızca askeri uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Bölgenin ihtiyacından dolayı 2007 yılına tekrardan sivil uçuşların yapılmaya başladığı alanda şuanda sadece yurt içi uçuşlar yapılmaktadır. Yurt içinden de yalnızca Ankara Esenboğa Havalimanı ile Balıkesir arasında uçuş gerçekleştirilmektedir. Bazı dönemlerde Balıkesir ile İstanbul arasında da seferler yapılmaktadır. Marmara Denizi’ne ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan şehir yerli ve yabancı turistler tarafından yoğunlukla tercih edilmektedir. Özellikle daha yakın olan Marmara Bölgesinin halkı tarafından ilin turizm alanları daha çok kullanılmaktadır. Balıkesir sadece Marmara haklı tarafından değil diğer vatandaşlarımızın da beğenerek tatil yaptıkları bir şehirdir.

İlk yerleşim yeri olarak kullanılmasının Antik Çağlar’a dayandığı belirtilen il Bizans, Selçuklu, Osmanlı Devletlerine de ev sahipliği yapmıştır. Şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Agios Yannis Kilisesi, Kurşunlu Camii ve Antandros Antik Kenti gelmektedir. 18. Yüzyıl ile 19.yüzyıl ev gelenekleri ile ilgili tarihi eserlerin sergilendiği Sıdıka Erke Edremit Etnografya Müzesi’nde bulunan ve Kurtuluş Savaşı dönemi hakkında enteresan bilgilerin sergilendiği Kuvay-ı Milliye Odası da mutlaka ziyaret edilmelidir. Kamp alanları, denizi ve plajları ile hoş vakit geçirilebilecek Balıkesir’de temizliğinden dolayı Mavi Bayrak almış olan Burhaniye Ören plajı denize girmek ve tatil yapmak için idealdir. Dünyada Alp Dağları’ndan sonra oksijen oranı en yüksek yer olan Kaz Dağları’nda kamp yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir