Bir Masaldan Çıkma Şehir Harran

Şanlıurfa ilçelerinden olan Harran adeta masaldan çıkmış gibi bir havaya sahiptir ve gerek mimarisi gerekse de çıkma noktaları ile bütün dikkatleri üzerine çeken bir şehir özelliği göstermektedir. Bir masaldan çıkma şehir Harran insanların bölgeye geldiklerinde ziyaret ettikleri ve ziyaret ederken de son derece etkilendikleri ilçelerden bir tanesidir. Bilindiği gibi Şanlıurfa başta olmaz üzere bütün güney sınırı yaz aylarında çok sıcak olmaktadır. Harran da bunlardan bir tanesi olmasına karşın bu sıcaklar Harran’ın bazı özellikleri kazanmasına neden olmuştur.

Harran konum olarak kent merkezine yakın sayılabilir lakin yaşam tarzı ve şartları olarak oldukça farklı olduğu söylenebilir. Kent merkezine yaklaşık 44 km uzaklıkta bulunan ilçede yaşayan insanların önemli bir kısmı tarım ve hayvancılık ile uğraşırken bir kısmı da ticaret ile uğraşmaktadır. Şanlıurfa ili için çok önemli bir ilçe olmasından dolayı üniversiteye bile bu isim verilmiştir. Harran Üniversitesi, kentin en önemli eğitim kurumlarından birisidir. Burada eğitim görmek için Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler gelmektedir. Bu bakımdan son derece önemli bir kurum olduğu söylenebilir.

Çok uzun bir süre önce inşa edilen Harran ilçesi, buna bağlı olarak birçok güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Harran Evleri de bunlardan bir tanesidir ve farklı yapısıyla insanların dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Tahmini olarak 3 bin yıl öncesinden inşa edilen evler, birer huni görünümündedir. Bu huniler yan yana inşa edilmekte ve buna bağlı olarak ortaya çok özel yapılar çıkmaktadır. Bu evler ilçenin en önemli sembollerinden bir tanesi olduğundan dolayı ilçeye gelen kişiler ilk olarak burayı ziyaret etmektedir. Bunun haricinde Harran’daki bir diğer önemli tarihi yapı Harran Kalesi olup bu kalenin önemli bir bölümü günümüze kadar gelememiştir.

Harran ilçesinin kendine özgü bir kültürü vardır ve burada yaşayan grupların farklılığından dolayı son derece zengindir. Bu zenginlik yemeklere de yansımış durumdadır ve ilçeye ziyarete gelen kişiler hayatlarında ilk defa buradaki yemekleri tatma fırsatı yakalamaktadır. Bu bakımdan son derece önemli ve özel olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir