Bursa Cumalıkızık Köyü

Osmanlı sivil mimarisinin en güzel ev örneklerinin korum altına alındığı Bursa ili Cumalıkızık köyü nostaljik havası ile ziyarete gelenleri kendine hayran bırakarak nasıldır güzel midir sorusuna cevabı köyün kendisi vermektedir. Bursa ilinde bulunan çeşitli renklere boyanmış evleri ve dar sokakları ile meşhur Cumalıkızık köyü için 2013 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınması için başvurularak nasıldır sorusuna cevap verilmiştir. Köy Osmanlı İmparatorluğu’nun Bursa ili içerisindeki ilk yerleştiği alanlardan biridir. Köyde ağaç, kerpiç ve moloz taşlardan yapılmış cumbalı ve kafesli 270 adet ev Osmanlı Zamanı’ndan günümüze kalmıştır. Bunlardan 180 tanesi içerisinde insanlar yaşamaktadır. Geri kalanları ise restorasyon çalışmaları ile yenilenerek koruma altına alınmıştır.

Genellikle üç katlı olan evler mor, beyaz, sarı ve mavi renklere boyanmış, giriş kısmında dövme demirden yapılan tokmaklar ve kulplar vardır. Küçük ve büyük olan bu tokmaklardan küçük olanlar gelen bayan misafirler, büyük olan gelen erkek misafirler tarafından kullanılarak kapılar çalınırmış. Köyün sokaklarında asfalt yol ve kaldırım yoktur. Dar olan sokaklar büyük taşlar ile döşelidir. Uludağ etekleri ile Bursa Vadisi arasında kalan köylere Kızık adı verilmiş ve birden fazla köy olduğundan dolayı bu köyleri birbirinden ayırt etmek için de çeşitli özelliklerine göre Fidyekızık, Derekızık, Cumalıkızık gibi isimler verilmiştir. Cumalıkızık adının, Osman Bey’in bu köyü Cuma günü kurmasından veya Cuma namazına topluca gidilen bir köy olmasından aldığı rivayet edilmektedir.

Köyde, beşik tonozlu bir niş üzerine beyaz mermerden 1917 yılında hayrat olarak yapılmış Zekiye Hanım çeşmesi, çeşmenin yanında bulunduğu cami, tek kubbeli hamam da Osmanlı zamanından kalmıştır. Köyün meydanında Cumalıkızık Etnografya Müzesi bulunmaktadır. Bu müzede köyün geçmişine ait eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca Bizans Dönemi’nden kaldığı bilinen Kilise kalıntılarını da görmek mümkündür. Ahududusu ile ünlü olan yörede Haziran aylarında şenlik yapılmaktadır. Her köşe başında tarihi bir dokunun görüldüğü köyde birçok dizi ve film çekimleri yapılmıştır. Bursa’nın doğusunda bulunan Yıldırım ilçesindeki köy Ankara karayolunun 10. Kilometresinde yer almaktadır. Uludağ’ın eteklerinde bulunan köye eski adı santral garaj yeni adı Kent Meydanı’ndan kalkan minibüsler veya otobüsler ile yarım saatte ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir