Büyüleyici güzellik Budapeşte gidilesi yer

Avrupa üzerinde bulunan ve en güzel şehirlerinden önde gelen Budapeşt nasıl gezi yaptığımızı anlatacağız, Macaristan’ın başkenti Budapeşte aslında Buda ve Peşte adında iki ayrı bölümden oluşuyor. Tuna’nın düz olan bölümü Peşte, tepelik olan kısmı Buda.  Macarlar güzel başkentleri Budapeşte ile ayrıca Avrupa kültürüne katkıları sebebi ve kıtada konuşulan diğer dillerden farklı olan Macarca ile gurur duyuyorlar. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte, manzaraları ve mimarisi sebebiyle Doğu’nun Paris’i olarak da anılıyor.

Öteki Orta Avrupa şehirleri benzer şekilde Budapeşte’de hava durumu kış mevsiminde karlı ve soğuk geçiyor. Budapeşte’de yaz mevsimi süresince hava sıcaklıkları gündüz ortalama 20-23 derece, gece 16-18 aşama oluyor. Budapeşteliler güz için “yaşlı hanımın yazı” diyorlar. Macarlar yardımsever, sıcak, dostane insanlar.

Köprüler ve Heykeller Şehri Budapeşte

Macaristan’ın Budapeşte şehri, Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllarca Osmanlı hâkimiyeti içerisinde bulunan bu şehir, içerisinde birçok mimari yapı, tarihi eser ve özel köprüler bulunduruyor. Tarihi yapıların birbirleri ile yakın olması, Budapeşte’nin daha çabuk ve daha kolay gezilmesine yardımcı oluyor. Metro hattı ve otobüs seferleri ise bu Budapeşte içerisinde çok kolay bir şekilde gezebilmenize olanak tanıyor.

 

Budapeşte’de Eğlenceli Zamanlar

Parti yapmak için doğmuş binlerce insan sanki gündüz hep beraber bir yerde saklanıyormuş da gece aniden sokaklara salıverilmiş şeklinde şaşırtıcı ve hayret verici bir halde ortaya çıkıyor. Son yıllarda, biricik Boğazlarımızda da yer almakta olan köprü ışıkları duymasın ama Avrupa’da en güzel gece ışıklandırmasına sahip şehrin Budapeşte olduğu söyleniyor.

Tarih Ve Eğlence Budapeşte’de

Bazısına nazaran gençliğin çoğunun sabah gideceği bir işi olmadığından, bazısına göre ise Budapeştelinin doğasından dolayı bu şehirde sabahlar olmuyor. Ayrıca, Tuna Nehri boyunca Buda’yı Peşte’ye bağlayan birçok seyirlik köprü var. Avrupa Birliğinden onaylı Macar spesiyalitesi! Budapeşte soğuğunda içinizi ısıtacak bir çeşit meyveli brendi.

Hali hazırda termal su zenginliği ile Avrupa’nın tümüne nam salmış Budapeşte, 16. Yüzyılda Osmanlı himayesine girince, hamam ve kaplıca kültürü konusunda da ziyadesi ile etkilenmiş. Toplu taşıma hatlarının şehri demir ağlarla sardığı Budapeşte’de, kesinlikle yaşanılması gereken en önemli deneyim ise, Andrassy Caddesi süresince hizmet veren metro hattı. Avrupa’nın en eski metro hattı olarak duruyor. Kısacası A’dan Z’ye her konuda çok farklı ve özenli şekilde vakit geçirebilecek şeyler var.

Gezilecek Yerler

  1. Parlamento Binası: 1884 yılında inşa edilmeye başlanan ve 1902 yılında inşa edilebilen Parlamento Binası, Neo-Gotik bir mimari ile karşımıza çıkıyor. Bu binanın devasa yapısı ve görkemli duruşu, haliyle ziyaretçilerinin ciddi anlamda büyülenmesine neden oluyor. 18 bin metrekarelik alana kurulu olan bu parlamento, akşam saatleriyle birlikte ışıklandırmaları sayesinde muhteşem bir görünüme kavuşuyor.
  2. Aziz Stefan Bazalikası: 1851 yılında inşa edilen bu yapı, 1905 yılından bu yana Katolik kilisesi olarak şehirdeki yerini koruyor. Macaristan’ın ilk kralının adını alan bu yapı, Macaristan’ın en kutsal hazinesi içerisinde bulunduruyor. Neo-klasik mimari tarzının en mükemmel şekilde yansıtıldığı bu yapının kubbesi size tüm Budapeşte’yi seyrettiriyor.
  3. Kahramanlar Meydanı: Birçok anıt, heykel ve mezarlığı içerisinde bulunduran bu meydan, özellikle Macar tarihinin birçok önemli isminin heykeli barındırıyor. Etrafında diğer birçok önemli ve gezilecek yapı bulunan bu meydanda, harika bir görselliğin olduğunu söylemek mümkün.
  4. Vajdahunyad Kalesi: Macar milletinin yurt edinmelerinin 1000. yılı şerefine yapılan bu kale, birçok mimari stilin eserini üzerinde taşıyor. Bu kalenin bahçesinde yaz aylarında konserler ve festivaller düzenlenirken, bahçenin bir kısmı tarım müzesi olarak da kullanılıyor. Budapeşte’ye gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken bu kale, eşsiz bir görüntüyü sizlere sunuyor.
  5. Zincirli Köprü: Birçok ünlü ismin hem maddi hem de manevi desteği ile inşa edilmiş olan bu köprü, şehrin ilk taş köprüsü olma özelliğini taşıyor. Tuna nehri üzerinde yer alan bu köprü, şehrin iki yakasını birbirine bağlayan bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle akşam saatlerinde ışıklandırma ile muhteşem bir görünüme kavuşan bu köprü, Budapeşte’de bulunan en önemli yapılar arasında yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir