Çanakkale Havalimanı Yol Tarifi

Barbaros Mahallesi Şehit Gürol Caddesi Posta Kodu 17020 Merkez adresinde sivil ve askeri kategoride hizmet veren Çanakkale Havalimanı şehir merkezine 5 kilometrelik bir mesafede bulunduğundan yol tarifi ile kolayca bulunabilir. Özel araç ile veya ticari taksiler ile yol tarifi alındığında Çanakkale Havalimanı hem çok kolay bir şekilde bulunur hem de çok kısa bir sürede varılır. Çanakkale otogarına gelen bir kişi şehrin yeni mezarlığı yönünde kuzey yönünde 600 metre ilerledikten sonra Bursa Çanakkale yolu olan D200 yönünde hafif sağa dönüldükten sonra E90 boyunca 900 metre gidilir. Organize sanayi bölgesi iç yolu konumunda U dönüşü yaparak 1,1 kilometre ilerlenir. Balıkesir asfaltı olarak bilinen D550’ye girmek için hafif sağa dönülür.

E87 yolunda 2,5 kilometre yol aldıktan sonra Trova Caddesi yönünde sola dönülür, bir döner kavşaktan geçtikten sonra 1,6 kilometre ilerlenir. Döner kavşaktan Şehit Gürol Caddesi yönündeki 3. Çıkışa girildikten sonra 750 metre ilerlenince havalimanına ulaşılır. 1995 yılında hizmete girmiş olan alanda 2350 * 45 metre ebatlarında bir adet pisti bulunmaktadır. Alandan bir jet ikmali yapılabilmektedir. 40 araçlık otoparka sahip olan havalimanının yolcuların kullanabileceği alanın toplamı 144 metrekaredir. 2008 yılında yeni açılan terminal binası ile alanın yıllık yolcu kapasitesi artırılmaya çalışılmıştır. 7 gün 24 saat çalışmayan alan haftanın 7 günü sabah 08.30 ile akşam 20.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. İki kıtada birden toprağı bulunan nadir şehirlerden olan Çanakkale’den tarifeli seferler yapılmaktadır.

Haftanın her günü Anadolujet firmasının Esenboğa Havalimanı’ndan gece 23.40’te seferleri olduğu gibi aynı şekilde haftanın her günü Çanakkale’den Ankara’ya 06.10 saatinde uçak seferi bulunmaktadır. Ayrıca Onur Air Havayolları’nın her gün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 23.20’de uçuşu bulunmaktadır. Borajet firmasının ise Çanakkale’den İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 07.10 saatinde uçağı vardır. 2008 yılında yapılan yenileme ve genişletme çalışmaları sonucunda alan uluslar arası seferlerin yapılmasına da müsait hale gelmiştir. Troya Antik Kent’in kalıntılarına ev sahipliği yapan şehirde içine yerleşen askerler ile kentin kuşatılmasında önemli rol oynayan at figürü hem sahilde hem de antik kent girişinde bulunmaktadır. Gelibolu Yarımadası’nın Morto Koyu’nda Hisarlık Tepe üzerinde bulunan Çanakkale Şehitleri Anıtı kentin değerini bir kat daha artırmaktadır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir