Çek Cumhuriyeti Başkenti Prag gezileri

Uzaklardan bir yer Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Orta Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bunun en önemli nedenlerinden biri dünyanın başta gelen turistik şehirlerinden biri olmasıdır. Tarihi epeyce eskilere dayanan bir Orta Çağ şehri olan Prag’ı diğer Orta Çağ şehirlerinden ayıran bir unsur da o dönemden kalma eserlerin hala işlevini sürdürüyor olmasıdır. Gotik ve Barok mimarisinin muhteşem eserleri olan devasa katedralleri ile , UNESCO’nun korumaya aldığı muazzam şehir meydanı ile Prag, muhakkak görmeniz gereken şehirlerdendir.

Şehir Hakkında Bilmeniz Gereken Ayrıntılar

Prag’da halkın konuştuğu dil Çekçe’dir. Halkın tamamına yakını İngilizce bilmektedir. Bilhassa turistik bölgelerde İngilizce hemen hemen herkes tarafından bilinir. Prag’a geziye gelmeyi düşünüyorsanız para birimi Çek Kronu’dur. Türkiye’de de temin edebileceğiniz gibi Prag’da da hemen hemen her döviz bürosundan temin edebilirsiniz. Ancak Prag’da para birimi değiştirirken dikkatli olmalısınız. Tabelalardaki rakamlar aldatıcı olabilir ve para iade edilmez. Bu konuda problem yaşamamak için parayı karşılığını sorarak alabilir ya da rehberin yardımına başvurabilirsiniz.

Prag, kışın çok fazla soğuk;yazın ise ortalama sıcak geçtiği, bahar aylarında ise yağış alan ve ılıman bir şehirdir. Yazın gezmeyi seven biriyseniz de hoşunuza gidecek bir şehirdir ancak Prag tam anlamıyla bir sonbahar şehridir. Sonbahar’ı en romantik yaşayacağınız şehir dersek Paris’e haksızlık etmiş sayılmayız. Her mevsim güzel olan şehir sonbaharda bir başka güzeldir.

Gezilecek Yerler

Karl Köprüsü: Prag’a gittiğinizde ilk görmeniz gereken yerlerden biri Karl Köprüsü’dür. 1400’lerde inşası bitmiş olan yaklaşık 600 metre uzunluğunda üzerinde 30 adet heykel bulunan bir köprüdür. Trafiğe kapalı olan bu köprü Vltava Nehri üzerinde mistik bir havaya sahiptir.

Prag Kalesi

Dünya’daki en büyük antik kale olarak kayıtlara geçmiş olan kale adeta Vltava Nehri’ni ve tüm şehri koltuklarının altına almışçasına ihtişamıyla durmaktadır. Günümüzde hala devlet başkanlarının ve bakanlara ait ofislerin bulunduğu kalenin yapımına 9. asırda başlanmış olup 12. asırda son halini almıştır. Prag’ın üst kısımlarında bulunduğu için Prag manzarasına da sahip olan kale Prag’a gelinirse muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir.

Benzersiz Güzelliğe Sahip Eski Şehir Meydanı

Geziniz boyunca adını sıkça duyacak olduğunuz meydan, şehrin en ünlü, en kadim ve en merkezi meydanı olma özelliği taşır. 10. asırda uluslar arası ticaret için yapılmıştır. Bulunduğunuz yer neresiyse ulaşımı metro ve tramvay ile oldukça kolaydır. Ünlü yazar Kafka’nın yaşamış olduğu ev ve turistik bakımdan büyük öneme sahip ilginç tasarımlı astronomik saat de yine bu meydandadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir