Dadaşlar diyarı Erzurum güzellikleri

Birbirinden güzel ve çeşitli lezzet sunan yerlerin merkezi olan Erzurum Dadaşlar diyarı olarak bilinip güzellikler şehrine Anadolu Jetin birbirinden güzel imkanları ile uçabilirsiniz. Ankara ve İstanbul Havalimanlarından her gün karşılıklı olarak uçuş imkanı bulabilirsiniz.

Erzurum da Görülecek Yerler

Tarihin ilk zamanlarından beri yerleşim yeri olan Erzurum günümüzde Türkiye de çok büyük iller arasında sayılmaktadır.

Şehir gerek kültürel gerek çeşitli lezzetler bakımından oldukça zengin bir birikime sahiptir. Mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler olarak ilk sırayı Palandöken Kayak Merkezi alır.

3815 m zirveye sahip Palandöken Dağları şehrin güneyinde yer alır. Türkiye de ki kış turizmi için yapılan ciddi ve kapsamlı projelere ev sahipliği yapmaktadır.

Daha sonra sırayı kuleler ve saatler alır. En meşhurlarından olan Saat Kulesi ve Erzurum Kalesidir. Daha sonra sırayı camiler ve kliseler alır. Özzellikle şehrin merkezinde bulunan Lalapaşa Cami, Üç Kümbetler ve Ovşank Klisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Gözümüzü medreselere çevirdiğimizde Çifte Minareli Medrese bu medrese Selçuklu Mimari geleneğinde yapılmıştır. Açık avlulu, iki katlı ve iki minareli bir eğitim kurumu ve aynı zamanda Anadolu’ nun en büyük medresesidir. Diğer görülmesi gereken medrese de İslam Eserleri Müzesi olarak alınmaktadır.

Köprüler ve bedestenleri bulunan Erzurum şehrinde en önemli görülmesi gereken Çobadede köprüsü ve Rüstempaşa bedesteni bulunur. Hatta Rüstempaşa Bedesteni şuan çarşı işlevi görmektedir. Erzurum’ un ünlü taşlarından olan oltu taşı burada satılmaktadır.

Birbirinden değişik kültürel gezinizi gerçekleştirdikten sonra sıra yöresel yemekleri tatmaya geliyor. Erzurum da ne yenilir denildi mi akla ilk gelenler; su böreği, ekşili dolma, kesme çorbası,kadayıf dolması ayran aşı,(yayla çorbası) çiriş, salgam dolması, yumurta pilavı Erzurum’ un geleneksel mutfağını oluşturur.

Gezinizde tüm bunları yaptıktan sonra sıra sevdiklerinize şehrin kültürünü yansıtacak birer armağan almaya gelir. Oltu taşından yapılan hediyelikleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir