Denizle birleşik Venedik şehrinin güzelliği

İtalya topraklarında bulunan Venedik şehri dünyanın en farklı ve en güzel şehirlerinden biri olarak bilinmektedir, bu şehirde yüzlerce kanal ve köprü bulunurken şehir içerisinde genel olarak ulaşım kanallar üzerinden sağlanıyor. Şehir içerisinde herhangi bir kara parçası bulunmazken, “vaporetto” adı verilen kanal taksileri, sizlerin ulaşım ihtiyacını çok kolay bir şekilde karşılıyor. Şehirde seyahat etmek isterseniz, kanalları ve köprüleri aşarak istediğiniz yere gitmeniz gerekiyor. Haliyle bu durum çok farklı bir yurt dışı seyahati geçirmenize neden oluyor.

Venedik denildiği zaman, elbette ki herkesin gezmek istediği bir yer gelmektedir. Akıllara İtalya’nın kanallar şehri olarak bilinmekte ve ölmeden önce görülmesi gereken yerler denildiği zaman klasikleşmiş listelerde zirvede oynayan yerlerden denilebilir.

İtalya turlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Venedik’e gittiğiniz zaman grupla dolaşma sıkıntısı olmadan çok daha merkezi otellerde kalarak istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz. Aynı zamanda da şunu söylemek gerekir ki, gerçekten de Venedik gezisi sizlere çok romantik bir hava estirecek ve çok farklı bir yer görmüş olacaksınız.

Büyüleyici Şehir Venedik’te Nasıl Gezilir?

118 Ada’dan oluşan Sestieri bölgesini gezmenizi tavsiye ederiz. Venedik aslında yüzyıllar boyunca yaşayan bir tarihi sizlere yansıtmaktadır. Venedik’e gidenler için en önemli olan durumlardan bir tanesi de hiç kuşku yok ki, Grand Canal’da güzel bir kanal turu yapmak bu işin olmazsa olmazlarından her an tarihi bir mekân görebiliyorsunuz ve ayrıca restoranlarda da güzel İtalyan yemeklerinin tadına bakabiliyorsunuz.

 

Venedik’te yapılan Maske Festivali’ne denk gelirseniz, gerçekten de çok daha keyifli zamanlar geçirmeye şansına sahip olursunuz. Aslında Venedik’e gittiğinizde, özellikle Floransa’dan sabahın köründe trene bindiğinizde, yoğun temposundan bezmiş bir haliniz olabilir. Bu yüzden dolayı da Venedik’e aslında çok ciddi bir zaman ayırmak gerekiyor.

Büyüleyici Şehir Venedik Evleri

Daracık ve rengârenk boyanmış evleri ile gerçekten de çok fotojenik bir halde sizleri karşılıyor. Şehrin turistik yerlerine zaman geçirdiğimizde, gerçekten de çok romantik bir havada esmiş oluyor. Bu arada şunu söylemek gerekir diye kesinlikle Venedik’in içerisinde gezerken, birçok farklı hale ulaşabiliyorsunuz. Bazı sokaklara girdiğinizde, çok kalabalık bazı sokaklar ise, bir anda çok ıssız bir şekilde sizlerin karşısına geliyor.

Ayrıca köprüleri ile ünlü bir şehir olarak ön planda San Marco meydanında, Çan Kulesinin yanında bir fotoğrafınız olmasına isteyeceksiniz. Ayrıca bazilikanın yanında Dükler Sarayı da göze çarpıyor. Böylece sizler de çok daha keyifli şekilde zaman geçirebileceksiniz. Böylece işlemler çok daha güzel ve çok daha zevkli şekilde zaman geçirme şansına sahip olabileceksiniz. Bu yüzden de her türlü farklılığa da ulaşma şansınız olacaktır. Bu yüzden de çok güzel bir zaman geçirebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

  1. Büyük Kanal: Her tarafı kanal ve köprü olan bu şehrin illa ki en önemli gezilecek yerleri arasında Büyük Kanal olması gayet doğal. Venedik’te oluşan su trafiğinin ana hattı olarak bilinen Büyük Kanal, muhteşem görüntüsü ve eşsiz atmosferi sayesinde ziyaretçilerine daha önce hiçbir yerde yaşamadıkları hislere bürüyor. “S” şeklinde olan bu kanal, 3800 metrelik bir alanda bulunuyor.
  2. San Marco Meydanı: Venedik’te bilinen en ünlü ve en hareketli yerlerden biri olan San Marco Meydanı, çevresinde birçok önemli yapı bulunduruyor. Bu yapıların mimarileri ve görünümleri, bu meydanın genel atmosferini oluşturan en önemli etkenlerden biri olarak biliniyor.
  3. Aziz Mark’ın Çan Kulesi: 99 metre kadar yüksekliğe sahip olan bu çan kulesi, Venedik’te mutlaka gezilmesi gereken yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. San Marco Meydanı üzerinde yer alan bu yapının seyir terasına çıkarak, muhteşem manzaraya kendinizi bırakabilirsiniz.
  4. Dükler Sarayı: yüzyıl itibari ile şato olarak inşa edilmeye başlanan Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyet’inin yönetim merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarih boyunca çeşitli sebeplere dayanarak defalarca yenilenen bu saray, 1923 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.
  5. Rialto Köprüsü: Yüzyıla girildiğinde Büyük Kanal üzerine inşa edilen bu köprü, Venedik’te bulunan en ünlü kanallardan biri olarak bilinmektedir. Bu köprü son derece kalabalık ve yoğun ilgi gören bir köprüyken, içerisinde inci, mücevher, cam ürünler, hediyelik eşyalar ve daha fazlasını bulabileceğiniz birçok satış noktası bulundurmaktadır. Venedik’te birçok köprü ve kanal bulunurken, bu köprü gerek yapısıyla gerekse alışveriş nedeniyle bu denli ünlü bir köprüdür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir