Doğal Güzellikleri Bolu Abanta Gelin

Eğer yeşillik doğa harikalarına olağan ilginiz var ise kesinlikle Bolu ilimizde bulunan Abant gölünü ve çevresini ziyaret etmeyi unutmayınız. Abant gölü Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer almaktadır, 1350 metre yüksekliğe sahiptir ve 125 hektar alan kaplayan bir göldür. Suları tatlıdır ve 18 metre derinliğe sahiptir. Çevresinde 1150 hektarlık bitki örtüsü vardır ve bu yüzden 1988 yılında tabiat parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Göl çevresinde gezmek için asfalt yapılmış olup 4 adet piknik alanı bulunmaktadır. Abant Gölü batı Karadeniz dağlarının 2. sırasını oluşturmaktadır ve Abant Keremali dağları üzerinde yer almaktadır. Tabiat parkı olarak koruma altına alınan alan içerisinde sarı karaçam, meşe, kavak, söğüt gibi birçok ağaç türüne ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede ormangülü, ılgın, fındık, kuşburnu, muşmula, çilek, ısırgan gibi bitki türleri bulunmaktadır. Ayrıca Abant alabalığı sadece bölgede yer alması ile özel bir öneme sahiptir. Samat Yaylası civarında 330 çadır kapasiteli kamp alanı vardır.

Abant gölü ve çevresi gezilecek yerler bakımından doğal güzellikleri ile bilinmektedir. Ayrıca güzellikleri nedeni ile Yeşilçam filmlerinin birçoğu burada çekim yapmıştır. Ve turizm açısından değerini günümüze kadar korumuştur. Örmeci yaylası da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ahşap evleri taş kaldırımlı sokakları ile öne çıkan örmeci mevkisi yürüyüş yapmak istiyor ve çadır kurmak istiyorsanız tam size göre.

Abant’a gitmek için bir mevsim yoktur çünkü kışın karın yağması ile harika bir görünüme bürünür kar örtü gibi doğayı örter yazın ise kamp yapmak yürüyüş yapmak için ve harika görünüm ile doğal yaşam olanaklarını size sunar. Sonbaharda ise dökülen yaprakların eşsiz görüntüsü sizi büyüleyecek.

Abant’a gitmek için direkt otobüs yoktur. Önce bir Bolu otobüsüne binmeniz gerekiyor daha sonra ilçelere giden otobüs dolmuşlar ile gidebilirsiniz. Uçak ile gitmek istiyorsanız ise 230 kilometre mesafede bulunan Ankara Esenboğa Havalimanına inebilir oradan karayolu ile Bolu’ya geçip ruhunuzu bu doğal güzelliklerle dinlendirebilirsiniz.

Gittiğinizde ise gölün kenarında birçok tesis bulunmaktadır. Ayrıca etrafta kendin pişir kendin ye tesislerinde lezzetli etler yiyebilirsiniz.  Abant çevresinde birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Burada en uygun olanı seçerek güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir