Doğunun Parisi Van gezileri

Görülmesi gereken yerler arasında yer alan doğunun Parisi olarak tabir edilen Van şehri, şehre en kolay ve güvenilir ulaşımı Anadolu Jet sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Van’ada ucuz ve güvenli bir şekilde uçuş imkanını gerçekleştirebilmek için Ankara dan ve İstanbul dan hafta içi üç gün ve hafta sonu olmak üzere 59 TL ve 69 TL aralığında ki fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Van’ da Görülmesi Gereken Yerler

Van ve çevresi coğrafya bakımından oldukça önemli bir konuma sahip olduğundan dolayı çok eski dönemlerden beri yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Çevresinde çevrili bir çok dağ ve göl bulunmaktadır.

Gezilecek yerlerinin en başında ise Van Kalesi gelmektedir. Hatta şehre bir anlamda da Kaleler Kenti denilebilir. Şehir de ve çevresinde bir çok küçüklü büyüklü kaleler bulunmaktadır. Bu kalenin dışında mutlaka gidilmesi gereken diğer kaleler de Ağartı Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Ayanıs Kalesi, Toprak Kale, Aşağı Yukarı Anzaf Kaleleridir.

Bu gezilecek yerlerden sonra sıra elbette mutfağına göz atmaya geliyor. Yöresel ve lezzetli bir mutfağa sahip olan Van şehrinde yenmesi gereken yemekleri de sizin için hazırladık. Şimdi onlara bir göz atalım. Murtuğa (kahvaltılık), cacık (kahvaltılık), ilitme, ekşili senseger gibi yemek çeşitleri ile ünlü ve bunun harici Van otlu peyniri yöreye özgü yöresel yiyeceklerdir. Meşhur Van peyniri (otlu peynir) içerisine mahalli otlar katılarak yapılan güzel kokulu ve son derece lezzetli bir peynir çeşididir. Yaz mevsiminin sonunda küplere basılarak toprağın içine gömülür ve kış mevsimi için saklanır. Hatta şehirde bir çok insan geçimini de bu peynir işinden karşılamaktadır.

Birde Van Gölünden çıkarılan Van balığı (inci kefali) mutlaka yenmelidir. Bu balığın en güzel özelliği de az kılçıklı olmasıdır.

Şehirden alınabileceklere baktığımız zaman alışverişlerin merkezini turistik ve hatıra değeri taşıyan eşyalar oluşturur. Özellikle Van ve çevresinde dokunan kilimler büyük ilgi görmektedir. Her türlü halı ve kilim türleri şehir merkezinden satın alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir