Dünyada yer edinmiş Paris önemi nedir

Hayallerin şehri Paris aslında sadece Fransa’nın değil, tüm Avrupa’nın başkenti olarak görülen ve çok güzel bir yer Paris aynı zamanda Fransa bölgesinin merkezi durumunda görünüyor. 2.5 milyon civarında nüfusu olan bölgenin, aslında çok güzel ve çok gelişmiş bir sistemi bulunuyor.

Sizler özellikle Paris’e gidip elbette ki Eiffel Kulesi’ni gezmek isterseniz, bu kuleyi gezmeden sizinle kule hakkında bilgi paylaşalım. İlk olarak Fransa’nın 300 metrelik bir bayrak direği yaptırmak istediği söylenmiştir. Bu bayrak direği yaptırılacak olduğu dönemde o dönemin en yüksek yapısı olmuş ve 1989 yılına kadar yani 100 sene kadar, aslında burası için ödenen paraların tamamı Eiffel ailesine gitmiştir.

1989 senesinde bir karar alınmış ve gelirin yüzde 10’unun Eiffel ailesine verilmesine karar verilmiştir. Kulenin ilk katında tarihinin anlatıldığı ufak bir müze bulunmaktadır. Sizler de buraya gittiğinizde, bunu görebilirsiniz. Bu müzede kulenin nasıl yapıldığını anlatan kısa bir film de izleniyor.

Hayallerin şehri Paris Hakkında

Hayallerin şehri Paris’i akşam saatlerinde aynı zamanda Eiffel Kulesi’ni gezebiliyorsunuz. Ayrıca Eiffel Kulesi’nde restoran mevcut ve bu restoranın çok uygun fiyatlı olduğunu görüyorsunuz. Çünkü çok yüksek fiyatlarla sizlere sunulmuyor burada yiyecekler.

Bu arada Paris’e gittiğinizde, isterseniz Sein Nehri üzerinde bir tur yapmak isteyebilirsiniz. Tekneye bindiğinizde sizlere kulaklık veriliyor ve nehirde gezerken buradaki neler olup bittiği ve çevresindeki tarihi yapılarla ilgili bilgiler anlatılıyor. Yalnız en azından İngilizce bilmeniz gerekiyor. Çünkü Türkçe anlatımı maalesef ki yok şu anda.

Hayallerin şehri Paris Gezisi

Bunun yanı sıra Paris’te birçok farklı yeri görebiliyorsunuz. Metro kullanacaksanız eğer, bu durumda müzisyenlerle karşılaşacaksınız. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, metroları gerçekten de temiz tutmamışlar. Bunu da ayrıca belirtmek lazım. Bu arada şunu da söylemek gerekir ki, Metro konusunda Moskova’dan sonra dünyanın en geniş Metro ağı olarak bilinen ağ aslında Paris’te bulunmaktadır ve bu yüzden dolayı da eski olduğu kadar biraz da yıpranmış bir yapısı var.

Tekne turu yaptıktan sonra dilerseniz Hayallerin şehri Paris’i gezmek için City Bus denilen otobüslere binebiliyorsunuz ve önemli turistik noktalara sizleri götürüyor. Burada istemiş olduğunuz gibi gezme şansına da sahip oluyorsunuz. Sizler de Paris’e giderseniz, Eiffel Kulesi’ni görmelisiniz ve bu güzellikleri tatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir