Egenin İncisi olan İzmir seyahati

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Egenin incisi olarak tabir edilen İzmir, yaz turizmi açısından ülkemizin en önemli illerinden biridir. Doğal güzelliklerinden, denizlerinden, plajlarından bahsetmeye gerek duyulmazken, saklı olan tarihi güzellikleri de doğal güzellikleri kadar muhteşemdir. Ege’nin incisine Anadolu Jet ile Ankara’dan 60 TL’den başlayan bilet fiyatlarla seyahat edebilmeniz mümkündür.

Gezilecek Yerler

  1. Efes Trajan Çeşmesi: Efes Antik Kenti kalıntıları arasında son derece büyük önem taşıyan Efes Trajan Çeşmesi, hem kendisiyle hem de etrafındaki birçok kalıntıyla ziyaretçilerini büyüleyecek türden bir güzelliğe sahiptir. Suyun aktığı kısımda İmparator Trajan’ın heykeli bulunmaktayken, ayrıca bölgede birçok heykelin bulunduğu göze çarpmaktadır.
  2. Celsus Kütüphanesi: Efes Celsus Kütüphanesi olarak da bilinen bu kütüphane, 110 il 135 yılları arasında inşa edilmiş önemli bir tarihi kalıntıdır. Yapıldığı ilk yıllar itibariyle 14 binden fazla kitaba kucak açan bu kütüphane, üç katlı olan ve muhteşem bir mimari ile ziyaretçilerini büyüleyen bir kütüphanedir.
  3. John Kilisesi: Efes Antik Kenti içerisinde yer alan en büyük ve en görkemli yapılardan biri olan St. John Kilisesi, İsa’nın havarilerinden biri olarak bilinen St. John anısına inşa edilmiştir. Kudüs’ten kovulan John, görevine burada devam ederek bölgede önemli eserlerin bulunmasına katkı sağlamıştır. Son derece devasa ve büyük olan bu yapı, İzmir’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir.
  4. Çeşme Ilıcaları: Dünyada eşi benzerine nadir rastlanan bir ılıca olan Çeşme Ilıcaları, hem deniz hem de ılıca keyfini bir arada sunmaktadır. Bölgede iki farklı suyun bulunduğu bilinirken, deniz suyu dışında çıkan suyun son derece sağlıklı ve birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. İzmir’de mutlak suretle gidilmesi gereken yerlerden biri olarak Çeşme Ilıcaları büyük önem taşımaktadır.
  5. Bozdağ Kayak Merkezi: Kış turizmine son derece elverişli olan bu bölge, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Bozdağ Köyü içerisinde bulunan bu kayak merkezi, köy içerisinde yer alan dağın en zirve noktasında ziyaretçilerini ağırlayarak, muhteşem bir kayak keyfi sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir