Erzurum Havalimanı yol tarifi

Erzurum il merkezinin kuzeydoğusunda bulunan Aziziye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Erzurum Havalimanı şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunup sivil kategoride hava ulaşımı yapmaktadır. Araç ile yaklaşık olarak 19 dakika süren merkez havalimanı yol tarifi şu şekilde yapılabilir. Şehir merkezinden Erzurum Havalimanı çıkışı konumuna doğru batı yönünde ilerlenip sağa doğru dönülür. D100 yani Kars ile Erzurum yolundan sağa dönüldükten sonra havaalanı yolu çıkışına girilir. Havalimanı yolunda 3,3 kilometre ilerlendikten sonra sağa doğru dönüldükten sonra dümdüz ilerlenir. 3 kilometreden biraz fazla ilerledikten sonra Erzurum Havaalanı yönünde ilerlenir. Döner kavşaktan 4.çıkışa girildikten sonra havalimanı boyunca ilerlendikten sonra Çiftlik Mahallesinde yer alan havaalanına ulaşılır.

1966 yılında askeri tesis olarak açılan alan 1993 yılında ilk olarak yapılan uluslar arası tarifesiz seferler ile sivil havacılık ulaşımına açılmıştır. 2005 yılında eklenen yeni binaları ile toplamda 8.082.805 metrekarelik alanda kurulan tesisler ile hizmet vermektedir. Bu alanda, Türkiye’nin en uzun 2.pisti olan 3810*45 metre ve 3810*30 metrelik ölçülere sahip beton kaplamalı iki pist, 14 adetlik uçak parkı, uçakların apron ve pist arasında gidip gelmeleri için 24 metre uzunluğundan 10 adet taksirut ve 530 araçlık park yeri bulunmaktadır. Alanda uçakların daha güvenli kalkış ve iniş yapmalarını sağlamaya yarayan ILS cihazı da mevcut olan havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

Erzurum konumu itibariyle birçok medeniyetin etkisinde kalmış, topraklarının üzerinde savaşlar yapılmış, yeni devletler kurulmuş ve yıkılmıştır. Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Yakutiye Medresesi, saat kulesi, üç kümbetler, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı kongrenin de yapıldığı Erzurum’un en çok turist çeken tarihi yerleridir. Yıl içerisinde binlerce yolcu ağırlayan şehrin havalimanı bu yükü kaldırabilecek kapasitede hizmet göstermektedir. Erzurum Havalimanı’ndan SunExpress, Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pegasus havayolu şirketlerinin uçak seferleri bulunmaktadır. İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları başta olmak üzere İzmir, Antalya, Ankara, Bursa Yenişehir Havalimanlarına gün içerisinde uçak bulunabilir. Havalimanından şehir merkezine ticari taksi, Havaş servisleri, toplu taşıma otobüsleri, kiralık araçlarla ulaşım sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir