Erzurum Tortum Şelaleleri Nerede

Tortum Şelaleleri nerede diye merak edenlere şelaleler Erzurum iline bağı Uzundere ilçesinde bulunmaktadır ve Erzurum merkezden 85 kilometre yol kat edilerek varılan Uzundereden 35 kilometre daha gidildikten sonra ulaşılmaktadır. Yaratılış harikası Tortum Şelaleleri yaklaşık olarak 22 metre genişliğe sahip olup 48 metre yükseklikten düşmektedir ve bu şelaleler nerede ve Erzurum merkezden nasıl gidilir diye düşünenlere çok kolay bir yoL tarifi yapılabilir. Hem hızlı hem de rahat bir şekilde Tortum Şelaleleri’ne ulaşmak isteyenler için havayolu tavsiye edilir. Erzurum Havalimanı’na gelen bir ziyaretçi alanda sunulan ulaşım vasıtalarından birini kullanarak merkezde bulunan Doğu Semt Garajına ulaşmalıdır. Bu garajdan Uzundere bölgesine sürekli olarak minibüs seferleri bulunmaktadır.

Erzurum merkeze 85 kilometre uzaklıkta bulunan Uzundere ilçesi ile Tortum Şelaleleri arası 35 kilometre olduğundan minibüsler ile kolayca ulaşılır. Toplu taşıma kullanmak istemeyenler özel araçları veya kiraladıkları araçlar ile de bu yolculuğu gerçekleştirebilirler. İlkbaharda artarak saniyede 400 metreküp debiye ulaşan şelalelerin akan suları aşağıda dev bir kazan oluşturmuştur. Şelalenin akış hızının oluşturduğu dev kazana demir korkuluklar ile sağlamlaştırılmış uzun taş merdivenden inilebilir. Kazanın dip kısmına indikten sonra ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali’ne ulaşılır. 1952 ile 1960 yılları arasında yapılan bu hidroelektrik santrali ile ülkemizin elektrik üretimine katkılar sağlanmaktadır. Dev kazandan bakıldığından çığ gibi akan şelalenin suları güneşli havalarda gökkuşağı oluşturmaktadır.

Doyumsuz bir manzaraya sahip olan Tortum Şelaleleri oluşum açısından dünyanın ikinci önemli şelalesidir. Yükseklik olarak ise Afrika’daki 120 metre yüksekliği bulunan Vietorio Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunup 51 metre yüksekliğe sahip Niagara Şelalesi ikinci, 48 metre yüksekliği ile Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Şelaleleri ise dünyanın üçüncü yüksek şelalesidir. Yaz aylarında suyu azalan kışın yağan kar ile Mayıs ile Temmuz ayları arasında suları artmaktadır. Artvin ile Erzurum karayolu üzerinde bulunan bölgenin ulaşımı oldukça kolay olduğundan yoğun turist akınına uğramaktadır. Bölgede güzel bir yapılandırma ile piknik alanları oluşturulmuştur. Mesire yerlerinde piknik yapılabileceği gibi suyun döküldüğü yere inilebilir. Bu alana merdivenlerden inip santral tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlığı olmayacağı ifade edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir