Gaziantep Ankara arası kaç saat sürüyor

AnadoluJet ile Ankara’dan Gaziantep’e, 1 saat 10 dakikalık bir uçuş gerçekleştirebilir ve bu uçuş için 70 TL’den başlayan fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Gezilecek yerleri ve tarihi mekanları bakımından oldukça zengin bir ilimiz olan Gaziantep, binlerce yıllık tarihi ile ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Özellikle dünyada mutfağıyla ünlü olan Gaziantep, birbirinden farklı ve mükemmel tatları sizlere sunmaktadır.

Gezilecek Yerler

  1. Gaziantep Pazar Hamamı: Hamamlarıyla da ünlü bir yer olan Gaziantep, içerisinde birçok hamam ve benzeri yapı bulundurmaktadır. Gaziantep Pazar Hamamı ise bu konuda en ünlü yapılardan biri olarak bilinmektedir. Kesin olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu hamamın 17. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.
  2. Rumkale: Gaziantep’te bulunan ve en önemli tarihi kalıntılardan biri olarak bilinen Rumkale, muhteşem bir görselliğe sahiptir ve il merkezine 62 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Kayalıklar arasında bulunan ve etrafında baraj suları olan bu bölge, yapısıyla eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır. Bu bölgenin bir dönem Şanlıurfa’ya mı yoksa Gaziantep’e mi ait olduğu konusunda uzun soluklu tartışmalar yaşanmış ve en son Gaziantep olarak kabul edilmiştir.
  3. Gaziantep Altın Çarşısı: Gaziantep’in merkezinde bulunan Altın Çarşısı, özel tasarıma sahip olan birçok altın çeşidini içerisinde barındırmaktadır. Oldukça büyük ve kapsamlı bir çarşı olan Altın Çarşısı, birbirinden farklı birçok altını bir arada bulmanıza yardımcı olmaktadır.
  4. Yesemek Açık Hava Müzesi: Bölgede birçok tarihi heykel bulunurken, bu heykellerin binlerce yıllık tarihi ve açık havada sergileniyor olması, Yemek Açık Hava Müzesi’ni en sıra dışı müzelerden biri yapmaktadır. Diğer müzelerde olduğu gibi basık ve boğucu bir havanın yanı sıra, son derece ferah ve doğayla iç içe olan bu müze, ziyaretçilerine her daim kapılarını açık bırakmaktadır.
  5. Tarihi Millet Hanı: 1562 yılına girildiğinde Sadrazam Lala Mustafa Paşa’nın Gaziantep’te görevde olduğu süre içerisinde yapılan bu han, mimarisiyle oldukça büyüleyici ve etkileyici bir atmosfer sunmaktadır. Osmanlı kervansarayı olarak bilinen bu han, şehrin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir