Gaziantep Zeugma Gezilecek Yerler

Gaziantep ili sınırları içindeki Zeugma Antik kentinden çıkarılarak kurtarılan dev mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi bölgenin gezilecek yerleri arasında en önemli ve en güzelleri arasında birinci olduğu söylenebilir. Gaziantep şehrine gidenlerin gezilecek yerler listesinin başına ekledikleri Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın Hatay ilinde açılan mozaik müzesinden sonra en büyük ikinci mozaik müzesi imiş. Müzeye girişler çok pahalı olmayıp müze kartı olanlar Mozaik Müzesini ücretsiz gezebilmektedir. Antep’in Karşıyaka Bölgesindeki ana yol üzerinde inşa edilmiş çok modern görünüşlü dev binaya sahip müzeye ulaşım en kolay özel araç veya ticari taksiler ile sağlanmaktadır. Merkezinde biraz dışında olduğundan dolayı toplu ulaşımlarla bölgeye gitmez biraz meşakkatlidir.

Şehir merkezine biraz uzak olmasına rağmen fazlası ile turisti ağırlayan Zeugma lezzetleri ile meşhur Halil Usta’ya ise oldukça yakındır. Antep’e giden Halil Usta’nın küşnemesinden yemeden şehirden ayrılmamaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen her bir eserin benzersiz ve farklı hikayeleri vardır. Eserleri önemli kılan hikayeleri olduğundan bazı kişilerin gereksiz gördüğü Audio Guide’lar burada çok işe yarayacaktır. Bina içerisinde üç boyutlu Zeugma filmi çok cüzi ücretlerle sergilenmektedir. Tarihi mozaiklerin sular altında kalmasından nasıl son anda kurtarıldığını anlatan ve izlenmesi tavsiye edilen bu 10 dakikalık filmden sonra alan gezen kişilere çok daha farklı bir mana ifade edecektir. Alanda meşhur olan veya olmayanından büyüğü ve küçüğü ile sayısızca eser sergilenmektedir.

Müzede sergilenen en önemli ve meşhur eser Delici Bakışlı Mars Heykeli’dir. Roma Dönemine ait olduğu bilinen, bereketi ve gücü temsil ettiğine inanılan 1 metre 50 santimetre boyutlarındaki bronz heykel 2000’li yıllarda antik kentte yapılan kazılar sırasında bulunmuş ve kurtarılarak sergilenmeye başlamıştır. Heykelin elinde bulunanların bir çok anlamı olduğundan bahsedilmektedir. Bir elinde bulunan mızrağın savaşı, diğer elinde bulunan bahar dalının ise barışı temsil ettiğine inanılır. Göz bebekleri altın ve gümüşten yapılmış olan bu savaşçı genç erkeğin öfke ve kızgınlık ifadesinin olduğu yüzünde en çok bakışları dikkat çekmektedir. Karanlık bir odada özel bir güvenlik görevlisinin korumasında sergilenen Çingene Kızı ve Çingene Kızı’nın sergilendiği odanın hemen karşı duvarına resmedilmiş Zeus’un kız kaçırma sahnesi ile karşılaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir