Geleneklerin devam ettiği Adıyaman şehri

Şehrin geçmişi milattan önce 40000 yılına kadar dayanmaktadır, bu yüzden çok köklü geçmişe sahip eserler Adıyaman şehirde bulunmaktadır. Şehirde 9 ilçe ve 427 köy bulunmaktadır. Nüfus olarak ise yaklaşık 600 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Binlerce yıllık geçmişi olan şehir Helenistik ve Roma döneminden birçok eseri bünyesinde taşır. Bu kalıntıların başında dünyaca ünlü Nemrut dağı gelmektedir. Tapınak Mezar Anıtı Unesco tarafından dünyada yer alan en değerli kültür varlıklarından birisi olarak kabul edilmiştir.

Adıyaman Gezi Rehberi!

Yüzyıllardır var olan şehir Adıyaman birçok eseri bünyesinde barındırır bu yüzden gezilecek yerler de oldukça fazla sayıdadır. Camiler, köprüler, müzeler, mağaralar ve benzeri yapılar ile çok fazla sayıda geçmiş esere sahiptir.

Nemrut Dağı 1987 yılında Unesco miras listesine alınmıştır. Kahta ilçesinde yer alır ve yüksekliği 2150 metredir. Kommagene Kralı 1.Antiochos inanışına göre tanrılarına ve atalarına minnet olarak mezarını yaptırmış ve heykeller inşa ettirmiştir ve eserler benzersiz bir manzara oluşturmaktadır. Ve görkemlidir. Kralın mezarının varlığı bilinmesine rağmen tam olarak keşfedilmemiştir. Ayrıca gezilecek yerler arasında cendere köprüsü, Atatürk barajı ve GAP projesi, Ulu Cami ve çok sayıda anıt mezar bulunmaktadır. Arkeolojik açıdan şehir adeta bir arkeoloji şehridir.

Bir dip not olarak ise şehirde turizm dışında manevi açıdan oldukça ziyaretçi akını çeken başka bir alan daha vardır milyonlarca kişi bu alanı ziyaret etmektedir. Adıyaman Kâhta Menzil köyü ziyaretçi akınına uğramaktadır. Siyasetçilerden akademisyenlere doktorlardan normal insanlara kadar herkes burayı ziyaret etmektedir. Burada Peygamber soyundan gelen bir Evliya yaşamaktadır. Onu ziyaret eden insanlar hayatlarında ve maneviyatlarında düzelmeler olduğunu ve ibadetlere olan muhabbetlerinin arttığı söylemektedir. Şehre gelen bazı yabancı turistler bile bu alana uğrayarak incelemelerde bulunmuştur.

Yazları kurak ve serin kışları ise serttir Adıyaman şehrinin. Şehre birçok yol ile gitmek mümkündür. Diyarbakır’dan feribot ile gidilebilir. Karayolu seçimleri oldukça fazladır. Veya THY, PEGASUS, ANADOLU JET firmaları sürekli olarak sefer düzenlemektedir uygun seferi seçerek gidebilirsiniz. Önceden aldığınız biletler uygun fiyatta olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir