Gezilmesi gereken güzel bir şehir Balıkesir

Türkiye’nin nüfus olarak en kalabalık 17.şehridir hem Marmara hem Ege’de toprakları bulunmaktadır 20 tane ilçeye sahiptir. Sayısız uygarlık barındırması nedeni ile oldukça fazla gezilecek alana sahiptir. Toplam 22 adaya ve Marmara Adalarına sahiptir Cunda adası hariç tüm adaları milli park ilan edilmiş olup ada topraklarından binalaşmaya izin verilmemektedir.

İlde 3 çeşit iklimin etkisi vardır. Karadeniz, Akdeniz ve Karasal iklim görülmektedir. Balıkesir’in doyasıya tadını çıkarmak için şehre ilkbahar veya yaz aylarında gitmenizi öneriyoruz. Balıkesir’e gitmek için birçok yöntem vardır. Kara, deniz, hava, tren yolları ile ulaşım mümkündür. İstanbul’dan Balıkesir uçak ile yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

Nerelere gitmeli?

Balıkesir kaz dağları kesinlikle gitmeniz gereken duraklardandır. Bu dağlar Çanakkale Balıkesir arasında yer almaktadır. Bu dağda birçok ağaç türü bulunur ayrıca bir çok akarsu da buradan geçmektedir. Buraya uğradıktan sonra Kaz Dağı Milli Park’ına uğramayı unutmayın. Burada çeşitli kanyonlar ve ağaç çeşitleri vardır.

Ayvalık en ünlü mekânlarından olup Balıkesir’e bağlı olan bir ilçedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihsel güzellikleri ile bir cennettir. Binlerce ziyaretçi sürekli olarak burayı ziyaret etmektedir. Yaz turizmi oldukça ileri seviyede olup birçok otel pansiyon ilçede bulunmaktadır. Ayvalık çevresinde ise buraya bağlı olarak 22 ada bulunmaktadır. En büyüğü ise Cunda adasıdır. Ayrıca yaz turizmi dışında kültür turizmi açısından da Ayvalık önde gelen bir ilçedir. İlçede bir çok kilise, manastır ve Cami yer almaktadır.

Manyas Kuş Cenneti

Milli parklar arasındadır. Kesinlikle gidilmesi gereken yerler arasında yer alır. En küçük milli park özelliğindedir milli park olmasının nedeni ise çok sayıda kuş türünün bu alanda yaşamasıdır. 266 adet kuş türü bu alanda yaşamaktadır. Balıkesir’in sayamadığımız birçok harika beldesi bulunmaktadır bunlar Erdek, Cunda Adası, Gönen, Bandırma ve benzeri bir çok ilçesi ve adasıdır. Gidince detaylı bilgi alabilirsiniz.

Balıkesir mutfağı ise oldukça geniştir. Burada birçok alanda güzel yemeklere tanıklık edebilirsiniz. Hamur işleri, börekler, tatlılar ile damak tadınıza hitap eden oldukça güzel yemekler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir