Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı

Ülkemizin sınır kenti olan Hakkarinin kapılarını dünyaya açmasından dolayı büyük önem taşıyan Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı Yüksekova ilçesinin sınırları içinde hizmet vermektedir. Yapımına Hakkari ilinin Yüksekova ilçesinde 2010 yılında başlanan havalimanı iki yıl gecikme ile 2015 yılında Müslüman dünyasında çok değerli olan ünlü komutan Selahaddin Eyyübi Havalimanı adını alarak havacılık faaliyetlerine başlamıştır. 2013 yılında bitirilip hizmete sokulması beklenen alan yaşanan çeşitli aksilikler nedeni ile iki yıl ertelenmiş ve 2015 yılının Mayıs ayında açılışı yapılmıştır. 4 Ağustos 2015 yılında ulaşıma kapatılan havalimanı tekrardan Temmuz ayında çeşitli deneme uçuşları yapılmıştır. Deneme uçuşları neticesinde 2016 yılının Eylül ayında tekrar uçak seferlerine başlamıştır.

İki milyon metrekarelik bir alana kurulmuş olan havalimanının yapımına 102 milyon Türk Lirası harcanmıştır. Meydanın Hakkari şehir merkezine uzaklığı 65 kilometre iken Yüksekova ilçesine mesafesi 5 kilometredir. Konumu itibari ile stratejik bir öneme sahip olan alan, İran’ın 5 milyon nüfuslu Urmiye kentine de 50 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Ülkemizin İran ile sınır kapısı olan Esendere Hudut Kapısı’na da 40 kilometre kadar yakındır. Ülkemizin iç hatlarda gerçekleştirilen en uzun uçuşu bu havalimanından yapılmaktadır. Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyübi Havalimanı ile İstanbul Atatürk Havalimanı arasında gerçekleştirilen 2 saat 15 dakikalık uçuş bu en uzun uçuştur. Türkiye’nin en uzun uçuşu Türk Hava Yolları ile gerçekleştirilmektedir.

Meydan Anadolujet firması da hizmet vermektedir. Anadolujet Havayolları Ankara Esenboğa Havalimanına uçak seferleri yapmaktadır. Kentin gezilecek yerleri arasında en önemlileri arasında Meydan Medresesi bulunmaktadır. Biçer Mahallesinde bulunan medresenin milattan sonra 1700’lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir. Hakkari’nin en önemli anıtsal yapısı olan medresenin düzgün taş işçiliğiyle yapılmış süsleri dikkat çekmektedir. Halk tarafından sıklıkla ziyaret edilen ve manevi değeri olduğuna inanılan Kırmızı Kümbet Mezarlığı Gülereş Baba Mahallesinde yer almaktadır. Geveruk Yaylası ve Türşin Yaylası’nda bulunan kayalar üzerinde kazınmış halde bulunan resimlerin bölgenin tarihi açısından önemi büyüktür. Şehre gidenlerin yöreye ait olan darı, pirinç ve bulgur karışımından yapılan Gulul Çorbasını ve bir çeşit bağırsak ve işkembe dolması olan Kepaye’yi tatmadan dönmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir