Harika Bir Tatil Seçeneği Yedigöller

Ülkenin doğal güzellikleri ile ünlü olan, tabiatı ile ön planda yer alan Yedigöller sakin ve dingin doğası ile şehir yaşamının yoğunluğundan uzaklaşmak isteyen kişiler için harika bir seçenektir. Farklı birçok manzarası bulunan yerde değişik aktivitelerinde yapılması mümkündür. Eşsiz tatil seçeneği olarak bakılan bölgede; şelaleler, piknik alanları, doğa sporları için uygun ortamlar ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Yedigöller Milli Parkı içerisinde bulunan 7 adet doğa harikası göl bulunmaktadır. Bunlar; Büyükgöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl şeklinde sıralanmaktadır. Bu göllerden bazıları dip kaçakları ile birbirlerine bağlı olmaktadır. Yeşilin birden farklı tonunu bir arada bulunduran alanda oldukça büyük ağaçlar, kuşlar, hayvanlar da parkta yer alan diğer önemli canlı türleridir.
Yedigöller Milli Parkı’nı ziyaret eden kişiler alanda piknik yapmak, gölün keyfini sürmek, alanı gezmek, gölleri keşfetmek ve doğasının tadına bakmak için doğru bir alan tercihinde bulunurlar. Özellikle göllerin çevresindeki kayın, meşe, ıhlamur gibi geniş yapraklı ağaçlar alanın efsane görünmesine sebep olmaktadır. Sonbaharda sarıdan kızıl tonlara her renkte geniş yapraklı ağaçlar bulunmaktadır. Her mevsim ziyaret edilebilen milli parkta kampta yapılabilmektedir. Uzun süreli gezilerde konukların çadırları ve yiyecekleri ile gelmeleri önerilmektedir. Bölgeye birçok şehirden tur da düzenlenmektedir. Tur kapsamında rehberlik, servis, ulaşım gibi birçok alternatif hizmet bir arada bulunmaktadır.
Yedigöller’in en meşhur doğa harikalarından biri olan Büyük Göl bölgenin en büyük gölü olarak tanımlanmaktadır. İçinde farklı balık türleri de barındıran göl oldukça derindir. Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan Seringöl’de gökkuşağı isimli balık yetiştirilmektedir. Deringöl’de önemli bir diğer oluşumdur. Bu gölde balık avlamak serbesttir. Batı Karadeniz’de yer alan Yedigöller’i ziyaret için en uygun aylar nisan ve kasım aralığı olarak belirtilmektedir. Kış aylarında da yoğun ziyaretçi trafiğine maruz kalan bölge kar manzarası ile büyüleyici bir görüntüye sahip olmaktadır. Yedigöller’e ulaşım özel araç ya da otobüslerle sağlanabilmektedir. İstanbul ya da Ankara’dan çıkarak Bolu’ya gitmek isteyen kişiler için TEM otoyolu önerilmektedir. Bu aşamadan sonra ise Bolu sapağından devam edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan Bolu otobüsleri belli bir noktaya kadar ilerledikten sonra alana ulaşım yalnızca taksilerle sağlanmaktadır. Oldukça pahalı bir tercih olan bu seçenek yerine tur organizasyonlarının tercih edilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir