Hem Kaplıca Hem Yeşil Bir Yer Oylat

Bursa illimizin İnegöl İlçesine bağlı bulunan Oylat beldesi adeta bir cennet ve gözünüzün alabildiği her yer yemyeşil ormanlarla kaplı doğayla bütünleşmiş çok güzel ve yaşanılası bir yerdir. Ayrıca hem kaplıca hem yeşil bir yer Oylat ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Belde temiz havası ve harika manzarası ile Bursa’da en çok ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır. Şifa kaynağı olan birçok kaplıca yıl boyu yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânları arasında yer almaktadır. Ayrıca kaplıcaların bulunduğu bölgede Roma dönemine ait eserlerin bulunması şifalı suların geçmişinin çok eskiye dayandığını işaret etmektedir.

Kaplıcalara geldiğinizde konaklamanız gerekeceğinden birçok farklı seçenekte otel olduğunu fark edeceksiniz. Bütçenize uygun bir tercihte bulunarak her mevsimde Oylat’ın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca ünlü tur şirketleri beldeye geziler düzenlemektedir. Bu şirketler aracılığı ile de kolayca gelip şifalı kaplıcalardan faydalanmanız mümkündür.

Oylat küçük bir belde olmasına rağmen oldukça kalabalıktır. Kalabalıklardan çok hoşlanmıyor iseniz Oylat şelalesi, orman yürüyüşleri, oylat mağarası gibi farklı alanlarda vakit geçirebilirsiniz. Ama genel olarak ziyaretçiler kaplıcalarda şifa bulunmaya geldikleri için arta kalan zamanlarına ancak Oylat güzelliklerini görmeye vakit ayırmaktadırlar. Gezilerinizde farklı lezzetleri denemeyi unutmayınız. Oylat’ta kâğıt kebabı, İnegöl köfte, pideli kebap, incir dolma, ciğer sarma, haşhaşlı ekmek, beğendi ve höşmerim tatlısını tek tek yemelisiniz. Ayrıca köylü pazarlarından misler gibi kokan doğal meyvelerden yapılmış ürünleri bulmanız da mümkündür. Ev yapımı kestane şekerinden tutunda envai çeşit marmelat ve reçele kadar her çeşit ürün bulunmaktadır.

Oylat beldesine Bursa’dan gelmek için ilk olarak İnegöl’e ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra İnegöl üzerinden Oylat’a geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki otobüs kullanıyor iseniz yine İnegöl’de Oylat’a giden minibüsleri kolayca tercih edebilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda var ünlü tur şirketleri hemen hemen yılın her zamanı bu beldeye geziler düzenlemektedir. Arkadaş guruplarınız ile veya aileniz ile bu tur şirketlerine rezervasyon yaptırarak sizde kaplıcaların ve eşsiz yeşil manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bursa’ya kadar gelmişken tarihi dokusunu görmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca Bursa’da her beldenin kendine has tatlarını denemeden tatillinizi sonlandırmayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir