Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Yol Tarifi

Ülkemizin en doğusundaki Iğdır şehrinde merkeze 16 kilometrelik mesafedeki Küllük Köyü Mevkiinde bulunan Şehit Bülent Aydın Havalimanı tarifi alınarak ulaşımın kolay sağlanabileceği yol güzergahındadır. Ermenistan ve Azerbaycan ile komşu olan Iğdır ilinde bulunan Şehit Bülent Aydın Havalimanı ülkemizin en doğusundaki havaalanı olma özelliğiyle yol tarifi alınarak çeşitli vasıtalarla ulaşılabilecek konumdadır. Sadece Ankara ve İstanbul’a iç hat uçuşların yapıldığı alana inen misafirlerin Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Yol Tarifi almak için bazı online sitelerde başvurmaları yeterlidir. 1996 yılında yapımına başlayan havaalanı çeşitli nedenlerden dolayı 2001 yılında durdurulmuştur. 2010 yılında yeniden temelleri atılarak yapımına başlanan alan 2012 yılında hizmete başlamıştır. Havaalanından İstanbul Atatürk, Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanına uçuş yapılmaktadır.

Türk Hava Yolları eski adı Iğdır Havalimanı yeni adı ise Şehit Bülent Aydın Havalimanı olan alan için 2014 yılının Mart ayında yayınlanan özel reklam filmi çekmiştir. Havaalanındaki uçuşlar Türk Hava Yolları ve Anadolujet tarafından yapılmaktadır. 1892 yılında göktaşının düşmesi sonucunda meydana gelen 42 kilometrelik uzunluktaki meteor çukuru şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Korhan Yaylasındaki çukur, büyüklük ve derinlik bakımından Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonra dünyanın ikinci büyük göktaşı meteor çukurudur. Geniş bir ovaya kurulmuş olan kent ilçe iken sonradan il olmuş ve 76 nolu trafik plakasına sahiptir. Ülkemizin en doğusunda olmasına rağmen yakın illere oranla sıcaklık dereceleri daha ılımandır. Bölgede olduğu gibi şehrin geçim kaynaklarının başında tarım gelmektedir.

Tarım için gerekli su ise Aras Nehri’nden sağlanmaktadır. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden ve savunmaya elverişli olduğundan dolayı Urartular tarafından inşa edilmiş olan Karakale Harabesi Ortaçağ’a ait yerleşim yerlerinden biri olup kentin gezilecek yerlerinin başında gelir. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeki Tuzluca Tuz Mağaraları solunum yolu hastalıklarına da iyi gelmektedir. Selçuklu taş işlemeciliğinin en güzel örneklerinden Harmandöven Kervasarayı, Artaksiyalı Krallığı zamanında kurulmuş Ahura Harabeleri, Karakoyunluların genç yaşta ölenlerin başına diktikleri Koç Başlı Mezarlar, ülkemizin en yüksek anıtı olan Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi kentin gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasındadır. Çinko maşrapada pişirilip ikram edilen bozbaş, hörre, zerdeçal ve salçayla pişirilip pilav üzerinde ikram edilen lepeli ekşili pilav, katlet, patlıcan reçelini tatmadan şehirden ayrılmamak tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir