İnanç Turizmi Merkezi Mevlana Türbesi

İç Anadolu Bölgesi sınırlarında yer alan Konya turistlerin gezip görmek istedikleri özel şehirler arasında yer almaktadır ve bu potansiyeli açısından bakıldığında bölgede özellikle birçok türbe ziyareti gerçekleşmektedir. İnanç turizmi denildiğinde akla ilk gelen kentler arasında bulunan Konya, Mevlana gibi önemli şahsiyetlerin yaşamlarını sürdürdüğü il olarak tarihe geçmiştir. Bu tür merkezi kuruluşlar insanların inançlarını pekiştirdiği, kendilerini iyi hissederek dua ettikleri özel alanlar olarak var olmaktadır. Konya inanç ve kültür merkezi olarak üstün bir potansiyele sahiptir. Dünya çapında bu açıdan bilinirliği yüksek olan şehirde Mevlana ve yansıttığı kültür doktrini şehirle bütünleşmiştir. Mevlana’nın düşünceleri, inançları, anlayışı, kişisel yaklaşımı ve bir bütün olarak yaydığı manevi ışık Konya’nın genel kültürü haline gelmiş ve en önemli turizm stratejisi olmuştur. Geçmişin yaşayan efsanesi Mevlana kent turizmini canlandıran maneviyatı değerleri sonraki nesillere aktaran önemli bir alimdir. İnanç turizmine ciddi katkılar sunması nedeni ile ilerleyen yıllarda da potansiyelinin artacağı düşünülmektedir.

Mevlana Türbesi bir diğer adı ile Mevlana Müzesi, merkezde yer alan ve Mevlana’nın Türbesi olarak bilinen önemli bir dergahtır. Yeşil Kubbe olarak da isimlendirilen merkezin toplam alanı 18.000 metre karedir. Günümüzde dergahın şu anki yeri Selçuklu döneminde sarayın gül bahçesi olarak kullanılmaktaydı. O dönemin Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından hediye olarak sunulan alan sonrasında türbe haline getirilmiştir. 1274 yılında Mevlana için türbe 4 kalın sütun fil ayağı üzerine kurulmuştur. Günümüzde yapıya bakıldığında süreç içerisinde birçok değişiklik meydana geldiği görülmektedir.

Müze birçok kişi tarafından ziyaret etmektedir. Selçuklu dönemine ait Kuran-ı Kerim’ler, dergaha ait eşyalar, dervişlerin balmumu heykelleri türbe içerisinde bulunan eşyalar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra yine döneme ait müzik aletleri, astronomi derslerinde kullanılan küre de müzede sergilenen eserler arasında yer almaktadır. Dergahın bölümlerine bakmak gerekirse; Tilavet Odası, Huzür-ı Pir, Semahane, Mescid, Halı Kumaş Bölümü, Matbah Bölümü şeklindedir belirtilebilmektedir. Genel olarak bakıldığında Mevlevi kültürünü tam olarak yansıtan müzenin her detayı ile huzur verdiği görülmektedir. Asırlara meydan okuyan yapıyı haftanın her günü ziyaret etmek de mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir