Isparta Süleyman Demirel Havalimanı

Akdeniz ve karasal iklimin etkisinde bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı 1997 yılında hizmete girmiş, Burdur il merkezi ile Keçiborlu, Dinar ilçelerinin tam ortasında yer almaktadır. İç ve Dış hat terminallerinde yıllık bir buçuk milyon yolcu kapasitesi bulunmaktadır. Havalimanının toplam kapladığı alan 5400 metre karedir. Süleyman Demirel Havalimanı’nda 3000*45 metre boyutunda 120 PCN mukavemetinde bir adet beton pist ve 6 uçak kapasiteli 350*100 metre ebatlarındaki beton apronu bulunmaktadır. Türk Hava Yolları şirketinin haftanın yedi günü İstanbul Atatürk Havalimanı’na karşılıklı uçak seferleri yapılmaktadır. Isparta’dan 15.15’de hareket eden uçak 1 saat 10 dakikalık yolculuk sonrasında 16.25 saatinde İstanbul’a iniş yapmaktadır.

Hava akımından kaynaklı İstanbul’dan Isparta’ya yolculuk 75 dakika sürmektedir. Atatürk Havalimanı’ndan 13.05’te havalanan uçak 14.20’de Süleyman Demirel Havalimanı’na iniş yapmaktadır. Yaz aylarında yolcu talebinin yoğun olmasından dolayı ihtiyaç olduğu zaman dilimlerinde uçak seferleri artırılmaktadır. Yurt içi uçak seferlerinin yapıldığı havalimanına yaz aylarında İran uçakları sefer düzenlemektedir. Havaalanı sadece yolcu uçuşları için kullanılmayıp farklı okullar tarafından yoğun bir şekilde pilotaj eğitimi amacıyla da kullanılmaktadır. Ankara’da Etimesgut semtinde bulunan Kara Havacılık Okulunun taşınması planlanmaktadır. Okulun 1 veya 2 yıl içerisinde Isparta’ya taşınması ve havacılık eğitimlerinin bu havalimanında yapılması istenmektedir. Böylece havalimanın hem sivil hem de askeri havacılıkta ortak kullanım alanı olması hedeflenmektedir.

Pek çok uçağın bakımı özel bir firma tarafından kurulmuş olan Türkiye’nin 3. büyük bakım ve boya hangarının da devreye sokulması ile bu havalimanında yapılmaktadır. Alanda Türk Hava Yolları şirketinin yanında Anadolujet firmasının da uçuşları bulunmaktadır. Davrak Kayak Merkezi, Eğridir Gölü, Yazılı Kanyon, Kızıldağ Milli Parkı, Milas Mesire Yeri, Tota Yaylaları ve içmeleri, Kovada Gölü gibi tarihi ve kültürel turistik alanları ev sahipliği yapan Isparta için VIP salonu, sağlık hizmetleri bulunan Süleyman Demirel Havalimanı ulaşım alanında önemli bir yere sahiptir. Şehre uzaklığı 30 kilometre olan havalimanı Gölbaşı köyünde bulunmakta olup alandan İsparta ve Burdur’a ücretli servislerle, kiralık araçlarla ve ticari taksilerle ulaşım hizmetleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir