İstanbul Atatürk Havalimanı nerede

Ülkemizin en büyük ve en gözde havalimanı olan Atatürk Havalimanı İstanbul Bakırköy ve deniz kenarında olan Yeşilköy sınırları içerisinde yer almakta, güneyde Marmara Denizi, kuzeyde karayolu ile sınırlandırılmış. Eski adı Yeşilköy Havalimanı olan havalimanı 1900lerin başında Türkiye’de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yerdir. 1953 yılında hava trafiğine açılan alana 1985 yılında ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal’in soyadı olan Atatürk verilecek Atatürk Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Günlük ortalama 1100 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanı Avrupa’nın en önemli transit yolcu limanları arasında olup yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin en yoğun ve işlek, dünyanın ise 11. yoğun trafiğinin olduğu havalimanıdır. Ülkemizin bütün hava yolu ulaşımındaki yolcu yükünü kaldırdığı ifade edilebilir.

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan havalimanı 2016 yılında her 59,46 saniyede bir uçağın iniş kalkış yapması ile tüm zamanların rekorunu kırmış, saatte pist başında oluşan hava trafiğine göre hesaplanan rekor ise 55 uçak ile Londra Gatwick havalimanındadır. Havalimanı Türk Hava Kargo trafiğinin de kalbidir. 1900’lü yılların başında havalimanının arazisinde bulunan iki hangar ve küçük bir meydanla askeri amaçlarla ilk uçuşlar yapılmış, 1925 yıllarında sivil havacılığın ilk adımları Türk Tayyare Cemiyeti tarafından atılmıştır. Her yıl atılan yeni adımlarla hava yolu ulaşımı genişlemiş ve yeni pistler yeni hangarlar ve binalar derken Atatürk Havalimanı kendini göstermiştir. Havalimanını işletme hakkı 2021 yılına kadar TAV Havalimanlarına aittir.

İstanbul Atatürk Havalimanı meteorolojik koşulların kötü olduğu zamanlarda bile uçakların iniş kalkış yapmasına fırsat verecek düzeyi gösteren CAT III niteliklerine sahiptir. Toplamda 11 milyon 650 metrekarelik alana yayılmış olan havalimanından İç hatlar ve dış hatlar terminalleri, Duty-Free, TAV galeri İstanbul, Kargo terminali, genel havacılık terminali, VIP terminali, cafe, restoran, cami, konukevi, sağlık birimleri gibi her türlü ihtiyacın giderilebileceği alanlar mevcuttur. Jandarma Koruma Bölük Komutanlığı da bu arazi içerisinde yer almaktadır. Havalimanı bina alanları ve yolcu sayısı açısından da Türkiye’nin en büyük alanıdır. Verilere göre 73 havayolu şirketi Atatürk Havalimanı’ndan direk uçuş yapmaktadır. Yapılan yenilemeler ve eklemelerle Avrupa’da saygın bir yere sahip olan havalimanı modern görüntüsüyle de göz doldurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir