İzmir gezilecek yerler ve yemekleri

İzmir Türkiye’nin en büyük 3. şehridir, ilde bulunan fuar alanı dünyaca ünlüdür liman özelliği farklı kültürleri bir arada tutması nedeni ile İzmir oldukça modern bir şehirdir. İzmir’in batısında Ege Denizi ve adaları bulunur. İzmir Atina şehrinden sonra Ege Denizi’ne kıyısı olan en büyük 2. şehir olma özelliğine sahiptir. İzmir’in lakabı Ege’nin İncisi’dir. Pek çok kişiyi kendine hayran bırakır bu şehir. İlçelerindeki bazı plajlar dünyaca ünlüdür. Çeşme, Foça, Seferihisar gibi plajları ünlüdür. Güzel doğal yapısı ve 8500 yıllık geçmişi ile şehir hem doğal hem de tarihi olarak size güzellikler sunmaktadır.

Nereleri gezmeli?

İzmir Saat Kulesi konak meydanında bulunmaktadır. Şehrin simgelerindendir. 2. Abdülhamit hana saygı için Vali Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. İzmir’in simgelerindendir gidince orada fotoğraf çekilmeyi unutmayınız.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı bu çarşı tarihi olması ve aktif olması nedeni ile en önemli alışveriş merkezleri arasında yer alır. Eskiden Mevlevi dergâhı olarak hizmet veren çarşı sonradan çarşı olma özelliğine bürünmüştür. Ayrıca İzmir’de Efes Antik Kenti gezilmesi gereken yerlerdendir. Çeşme ise tatilcilerin uğrak yeridir. Kuş Cenneti de güzel bir gezi mekânıdır. Ayrıca Alaçatı ve Urla’da tatilcilerin uğrak yerleri arasındadır. Şehir birçok kültürü bünyesinde barındırdığı için festivaller sürekli olarak aktiftir ayrıca birçok kültürel oluşuma da ev sahipliği yapmaktadır. Kendinize göre bir sürü aktivite bulmanız çok olasıdır.

İzmir Yemekleri

İzmir’de kahvaltıların vazgeçilmezi olarak karşınıza Boyoz çıkmaktadır. Boyozun yanında güzel bir yumurta ile çay birleşimi sizi mutlu edebilir. İzmir’e özgü yiyecekler İzmir köfte, İzmir tulumu, zerde, lokma, kol böreği, radika salatası olarak sayabiliriz. Ayrıca İzmir’in Tire ilçesine uğrarsanız orada kuzu tandır ve kavurma yemenizi öneririz.

İzmir’e ne zaman gidilir nerede kalınır?

İzmir için en uygun tatil zamanı Mayıs-Eylül arası dönemdir çünkü bu zamanda en çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Akdeniz iklimi şehirde aktif olduğu için her zaman ziyaret edilebilir. İzmir’de her bütçeye göre kalacak yerler bulmak mümkün iken tarihi yerleri ve gezi yerlerini görmek istiyorsanız en uygun seçenek Konak, Alsancak, Karşıyaka semtleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir