İzmir Şirince Köyünde Tarihi Esintiler

İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü Mayaların kıyamet senaryosu ile 2012 yılında dünya çapında üne ulaşan adı gibi şirin ve tarih dolu bir yerleşim yeridir. İzmir Şirince Köyünde tarihi esintiler gelen yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmaktadır. Matematik köyünü, tiyatro medresesi, Aziz John kilisesi ve köyün tarihi evler ile bezenmiş sokaklarını mutlaka gezmelisiniz. Şirince yılın her döneminde turistlerin ilgisini güzellikleri ile üzerine çekmektedir. Köyün güzel sokaklarında dolaşırken çarşılarında el emeği oyalar, sabunlar ve enfes şaraplar sizi karşılamaktadır. Şirince köyü şarap üretimi açısından şarap severleri etkisi altına almayı hedeflemektedir. Meyve şarapları Şirince sokaklarında yer alan mahzenlerde tatmanız için beklemektedir. Eğer bu tadı severseniz birçok mahzende farklı lezzette şarapları bulup satın almanız mümkündür.

Şirince’yi gezerken biraz dinlenmek istediğinizde cafeler dikkatinizi çekecektir. Seçtiğiniz cafede yorgunluğunuzu almak için kumda Türk kahvesi içmelisiniz. Çünkü burada oldukça çok tutulan bir lezzet olmuş. Ayrıca sokaklarında bir sürü ev yemeği yapan küçük, sıcak ve samimi lokantalar da bulmanız mümkündür. Çoğu lokantanın işletmesini yerel halk yapmakta olduğundan ziyaretçilerini yemeklerini yerken aile ortamında gibi hissettirmektedir.

Mayaların kıyamet senaryolarında takvimler 2012 yılını gösterdiğinde kıyametin kopacağı ve bu bölgenin en az hasarla bu felaketi atlatacağı rivayetinin yayılması üzerine Şirince’de hemen her ev otel, pansiyon vesaire oluvermişti. Ama şimdilerde ise bu kadar büyük bir otel karmaşası artık yok. Eğer ki konaklamaya karar verirseniz Şirince’de isterseniz tarihi dokuları olan bir konakta isterseniz daha nezih bir pansiyonda kalma ihtimaliniz bulunmaktadır.  Güzel şirin otelleri konaklamanız için hâlihazırda beklemektedir. Genel olarak oteller, pansiyonlar, cafeler herkesin bütçesine göre tercihte bulunacağı seçenekleri içermektedir.

Şirince’ye eğer İzmir’den gelip gitmeyi düşünüyor iseniz yaklaşık olarak 1,5 saat kadar bir süreyi gözden çıkarmalısınız. Ayrıca bu küçük güzel köyü ziyaretinizden sonra İzmir’in tüm güzelliklerini keşfetmeden şehirden ayrılmayınız. Efes antik kenti, saat kulesi, kemeraltı çarşısı, müzeler, kiliseler, Cumhuriyet meydanı ve kordon muhakkak görülmelidir. Ayrıca denemeniz gereken tatları da unutmamalısınız. Balık ekmek, midye dolma, tulum peyniri, boyoz, gevrek, çiğdem, kumru, köfte ve lokma tatlısı İzmir’ de yenilmesi şart lezzetlerin başında gelmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir