Kahramanmaraş Havalimanı Adresi

İletişim adresi Erkenez Mahallesi 46060 Dulkadiroğlu olan Kahramanmaraş Havalimanı 1994 tarihinde temeli atılarak yapımına başlanmış olup 1996 yılında DHMİ tarafından hizmete açılmıştır.  Adresi ile birlikte 0 344 236 53 52 telefon numarası, 0 344 236 18 96 faks numaraları ve mail adresi Kahramanmaraş Havalimanı iletişim bilgileri arasında yer almaktadır. Kahramanmaraş Havalimanı adresi şehrin güney doğusunda kalan Gaziantep ile Pazarcık ilçesi çevre yolu üzerinde Erkenez Mahallesindeki 1100000 metrekarelik alandır. Şehir merkezine 5 kilometrelik mesafede bulunan havaalanından ulaşım belirli saatlerde hareket eden toplu taşıma araçları ve devamlı hizmet veren ticari taksilerle sağlanmaktadır. Toplu taşıma vasıtaları ile ilgili gerekli bilgilere havaalanının resmi web sitesinden ulaşılabilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kahramanmaraş, İstiklal Savaşı sırasında madalya almış ülkemizin nadide şehirlerinden biridir. Bir milyon 65 bin kişilik nüfusu ile bölgenin en kalabalık kentlerinden biridir. Konumundan dolayı Akdeniz ile Karasal iklimin geçişi mahiyetinde bir iklime sahiptir. Kışların özellikle güney kısımlarda ılıman geçtiği kentte yazın sıcaklıkları bazen 30’un üzerine çıkmaktadır. Ulaşımın demir ve karayolundan sağlandığı, en çok bilinen Elbistan ve Afşin de dahil olmak üzere 10 ilçeden oluşan ilde her ilçenin farklı gezilecek ve görülecek yerleri bulunmaktadır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı tarihi eser bakımından zengindir. Milattan önce yapılmış olan Kahramanmaraş Kalesi ve şehrin tarihi eserlerinin sergilendiği Kahramanmaraş Müzesi tarihi değeri yüksek alanlardır.

Bizans Döneminden kalma Afşin ilçesindeki Hurman Kalesi, Kur’an-ı Kerim’in Kehf suresinde geçen yedi Romalı gencin 309 yıl uyuduktan sonra yeniden dirilişinin gerçekleştiği Eshab-ı Kehf mağarası, Külliyesi ve eskiden kilise olarak yapılmış sonrasında camiye dönüştürülen camisi görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 16.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılan Elbistan Ulu Camii, Danişmentliler tarafından yapılan Afşin Ulu Camii, Kapalıçarşı’ya bitişik Taş Han, 157 metre uzunluğunda altı gözlü Ceyhan Taş Köprü, kamp merkezinin bulunduğu Döngel Mağarası, cilt, mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen Ekinözü İçmeleri ve zengin ormanlarıyla Başkonuş Yaylası kesinlikle görülmelidir. Ayrıca kente gelenler dünyaca üne sahip olan Kahramanmaraş dövme dondurması, paça, pilav ve simitli köfte yemeden dönmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir