Kapadokya gezilecek yerleri ve fiyatları

Ülkemizde bulunan turistik yerler arasında yer alan Kapadokya farklı yapısı ile insanların çok büyük ilgisini çekerken gezilecek yerleri ve bölgede bulunan otellerin fiyatları da şartlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Peri bacaları olarak isimlendirilen doğal yapılar bölgeye gelen insanlarda büyük bir şaşkınlık ve hayranlık oluşturmaktadır. Farklı tipleri de bulunan peri bacalarını görmek için insanlar dünyanın birçok noktasından buraya gelmektedir. Nevşehir’de bulunan peri bacaları büyük bir bölgede yer almakta ve bölgenin hemen her yerinde bunlara rastlanmaktadır. Pers dilinde güzel atların ülkesi anlamına gelen Kapadokya’da Çavuşin ve Göreme arasında bulunan Güllüdere Vadisi içerisinde çok sayıda kilise ve manastır yer almaktadır. Geçmiş zamanlarda aktif olarak kullanılan bu yerler şimdi ise müze olarak hizmet vermektedir. Üç Haçlı Kilise ve Ayvalı Kilise ziyaret edilebilecek en önemli mekanlar arasında bulunmakta ve mutlaka ziyaret edilmelidir.

Burada bulunan en önemli noktalardan bir tanesi de Uçhisar Kalesidir. Bölgenin en yüksek noktalarından birisi olan kaleye çıkış ücretlidir. Çıkmak için insanlar biraz zorlansa da çıktıktan sonra görünen manzara insanlara bu yorgunluğu unutturmaktadır. Bölgenin büyük bir bölümü buradan görünmekte ve eşsiz bir manzarayı izleme fırsatı vermektedir. Bunun dışında şapkalı peribacaları olarak bilinen doğal yapıların yer aldığı Zelve de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bölgedeki farklı tipteki yapılardan bir tanesi olan şapkalılarda bir dönem Hristiyanlar yoğun olarak yaşamıştır. Doğal yapıların dışında şarapçılığın yapıldığı ve şarap mahzenlerinin bulunduğu yerler de bulunmaktadır.

Kapadokya bölgesine gelen insanların yapabileceği bir takım etkinlikler bulunmakta ve bunlardan bazıları balonla seyahat ve ata binmektedir. Sabahın erken saatlerinde balona binilerek bütün bölge yukarıdan kuş bakışı olarak görülebilmektedir. Bölgede ayrıca otel ve pansiyonlarda yer almaktadır. Otellerin gecelik fiyatları 200 TL ve üzerinde iken pansiyonların fiyatları 60 TL’den başlamaktadır. Ürgüp Evi Cafe Otel bölgedeki en fazla tercih edilen otellerden bir tanesi olup otantik yapısı ile insanların farklı bir havada konaklamasını sağlamaktadır. Otelde konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken ücret ise günlük 191 TL’den başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir