Kars Harakani Havalimanına Nasıl gidilir

Kars Havalimanı olarak bilinen alan 20 Mart 2015 tarihinde Kars Harakani Havalimanı olarak değiştirilmiş ve adresi alındıktan sonra havalimanına nasıl gidilir konusunun sorun olmayacağı kadar kolay bir mevkiine sahiptir. Şehir merkezine 6 kilometrelik bir mesafede bulunan Kars Harakani Havalimanı ulaşımın rahat olduğu bir alana kurulmuş olduğundan havalimanına nasıl gidilir hususu hiçbir zaman problem olmamıştır. Alandan il merkezi, Ardahan, Şarıkamış ve Kağızman ilçelerine özel bir yolcu taşımacılık şirketinin belli bir ücret karşılığından servisleri bulunmaktadır. Kars Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü uçak saatlerine göre toplu taşıma araçlarından otobüs seferleri düzenlemektedir. Ayrıca alandan bulunan rent a car bürolarından kiralanan araçlar veya ticari taksilerle ulaşım sağlanmaktadır.

1988 yılında hava trafiğine açılmış olan hava meydanı 3575390 metrekarelik bir alana kurulmuştur. 5 yıl boyunca yalnızca yurt içi uçuşların yapıldığı alandan 1993 yılından itibaren tarifesiz dış hat uçak seferleri de başlamıştır. 2013 yılında terminal binasında yenilikler yapılmıştır. İç hatlar ve dış hatların ortak hizmet verdiği terminal binasında 1’er adet giden ve gelen yolcu salonu, 1 adet arındırılmış salon, 1 adet VIP salon, 1 adet CIP salon, 2 adet kafe, 1 adet restoran, 1 adet büfe, 2 adet satış bürosu vardır. Ayrıca 3 adet bay bayan ayrı mescit, 2 adet bebek bakım odası, 16 adet yolcu kontuarı, 10 adet pasaport bankosu bulunmaktadır.

Türk Hava Yolları, her gün İstanbul Atatürk Havalimanı’na karşılıklı 1 uçuş, Anadolujet firması, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na günde karşılıklı 1 sefer yapmaktadır. Pegasus firması İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, SunExpress Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen ve haftanın 3 gününde İzmir Adnan Menderes Havalimanına karşılıklı uçak seferleri düzenlemektedir. Havaalanı Ardahan ve Artvin illerinde havaalanı olmamasından dolayı bulunduğu bölgeye gelen ve giden halkına hizmet etmektedir. Sivil kategoride hizmet veren alan bulunduğu konum itibari ile gelişime açıktır. Alan haftanın yedi günü 24 saat açık değildir. Yaz ve kış aylarına göre ve uçak sefer saatlerine göre değişiklik gösteren çalışma saatleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir