Kastomonu Havalimanı Kuruluş Tarihi

Ülkemizin tarihi ve doğası ile dikkat çeken bölgelerinden olan Kastamonu şehrinde kuruluş tarihi 1959 olan havalimanı şehrin adını taşımakta ve yurtiçi uçuşları ile kaliteli bir yolcu taşımacılığı hizmeti vermektedir. Aktarmalı veya direk uçuşların gerçekleştiği Kastamonu havalimanı, şehir merkezinden 11 km uzaklıktadır. Yıl içerisinde bir milyon yolcu taşımacılığına ev sahipliği eden havalimanı, şehir merkezine kolay ulaşımı ile de yakın bir konumda yer almaktadır.

Karadeniz ikliminin ağırlıklı olarak görüldüğü Kastamonu, iki farklı iklimin etkisi altında bulunan bir şehirdir. Şehrin güney kısmında ise ılıman İç Anadolu iklimi görülmektedir. Bu anlamda, Kastamonu ilimiz hem yaz hem de kış aylarında yerli veya yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Kış sporları için ideal bir bölge olan Kastamonu, Ilgaz Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu açıdan, ülkemizin en çok turist çeken yerlerindendir. Ilgaz Kayak Merkezi özellikle kış mevsimleri sömestr döneminde yoğun olmaktadır. Tesislerde konaklamak için önce rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Geniş ormanları ile doğa harikaları yaratan tabiatı ile Kastamonu, size yazın da güzel bir tatil vaat eder. Karadeniz sahilleri boyunca uzanan şehir, ziyaretçileri için her bütçeye uygun aralıktaki otel fiyatları ile de kolaylık sağlamaktadır. Burada konaklamak için pek çok oteller vardır.

Kastamonu şehrinde tarihi yerlerin başında Kastamonu Kalesi gelmektedir. Kastamonu Kalesi, Bizans dönemi izleri taşır. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan evleri ile meşhru olan şehirde bu tip evler daha çok Safranboluda bulunmaktadır. Koruma altında bulunan bu evleri İnebolu, Kastamonu Merkez ve Taşköprü’de bulabilirsiniz. Taş sokaklar, antik kentin tarihi yapısını desteklemektedir. Yaz ayları için ideal yerlerden Cide ve Abana ilçelerinin adını çekebiliriz. Cidede Rıfat Ilgazın evini bulabilirsiniz. Kastamonu mutfağında en sık yenen yemeklerin başında hindi eti gelmektedir. Kastamonu yöresinin en meşhur yemeği Banduma’dır. Aynı zamanda, kuyu kebabı da lezzetli yemeklerdendir. Kuzu etinin yerdeki kuyularda tatlanması da yöreyi lezzet duraklarından biri haline getiriyor. Ala pilavı, döner, pastırma, simit tridi, paça da Kastamonu mutfağını teslim etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir