Kayseri Malatya Uçuş rötarları

Kayseri ve Malatya arasındaki yapılan uçuşların bazılarında farklı nedenlerden dolayı rötarlar meydana gelmekte ve bundan dolayı da insanlar gidecekleri yerlere daha geç gitmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizin iki önemli kenti arasında yapılan uçak seferlerinde yaşanan gecikmelerin nedenleri, diğer havalimanlarında olanlar ile paralellik göstermektedir. Söz konusu nedenlerden ilki hava koşulları olup hem Kayseri hem de Malatya’nın kışlarının yoğun kar yağışlı olması buna neden olmaktadır. Kar yağışlarından dolayı havalimanları karla kaplanmakta ve uçakların iniş yapabilmeleri imkansız hale gelmektedir. Kısa sürede müdahale edilse dahi yağışın şiddeti genellikle yapılan müdahaleyi etkisiz kılmaktadır. Bunun dışında yoğun rüzgar ve fırtınaya herhangi bir önlem alma şansı bulunmamaktadır. Bu kentlerde fırtına olayı az yaşansa da müdahale edilemeyen bir başka olay olan sis çok fazla olmaktadır.

Kayseri ile Malatya arasındaki uçuşlarda gözlemlenen rötarların önemli bir bölümünü hava olayları olduğu yukarıda belirtilmiştir. Bunun dışındaki en önemli sebep ise yolcuların gecikmesidir. Uçak ile yapılan yolculuklarda yolcuların beklenilmesi gibi bir durum olmamakta ve kapılar zamanında kapatılarak uçuş gerçekleştirilse dahi aktarmalı uçuşlar bu kapsamda yer almamaktadır. Çünkü aktarma yapacak olan uçağın gecikmesi durumunda beklemekten başka çare bulunmamaktadır. Kayseri ile Malatya arasında da aktarmalı uçuşlar bulunduğundan dolayı yolcuların gecikmesi gibi bir durum yaşanabilmekte ve bu da rötara neden olmaktadır. Aktarma işlemi İstanbul Sabiha Gökçen ya da Atatürk Havalimanında yapılmakta olup buraların aşırı yoğun olması rötar yaşanması olasılığını artırmaktadır.

İki kent arasındaki seferlerde yaşanan gecikmelerin bir başka sebebi ise havaalanında verilen yakıt ve diğer teknik hizmetlerden kaynaklanmaktadır. Söz konusu hizmetler verilirken yaşanacak bir gecikme uçağın kalkış yapmasına engel olmaktadır. Uçağın kalkış yapması için yakıt eklenmesi ve gereken bakımların yapılması gerektiğinden rötarların önemli bir bölümü de bundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca burada yapılacak olan bakım esnasında fark edilen herhangi bir sorun olması durumunda ise onarım işlemlerinin tamamlanması beklenilmektedir. Bakımda olduğu gibi onarımda da belli bir süre beklemek gerekmekte olup söz konusu durumda rötar yapılmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir