Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Kuruluşu

Türkiyenin Marmara bölgesinde yer alan Kocaeli bulunduğu bölgenin en aktif şehirlerinden birisi olduğundan dolayı Cengiz Topel Havalimanı da oldukça yoğun bir havalimanı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu hava meydanı kuruluşu yapıldığından bu yana oldukça aktif bir havalimanıdır. İzmit adıyla da bilinen ve turizm konusunda ün kazanmış yer haline gelmiş bu şehir gün geçtikçe gelişimini sağlamaktadır. Şehrin ülkenin her bölgesinden ve illinden karayolu ulaşımına müsait olarak deniz yolu da kullanılıp ulaşım kanalı geniş olmakla birlikte havayolu seyahatlerinde de faaliyet gösterebilen ve buna bağlı olarak diğer illerle uçuş planlaması yapıp önem kazanmış Cengiz Topel Havalimanı sayesinde aktarmalı veya direkt uçuşlar yapılmaktadır. Ülkemizin sanayisi gelişmiş bir şehri olan Kocaeli, yoğun bir şekilde göç almıştır. Bu durumun doğal sonucu olarak ise; yaz tatillerinde ve bayram tatillerinde şehirden farklı şehirlere giden insanların sayısı artmaktadır. Bu yolcular son zamanlarda en çok havayolu ulaşımını tercih ettikleri için bölgede uçuş hizmetlerinin gelişmesi de mümkün olmuştur.

2016 yılı istatistiklerine göre 1 milyon 830 bin 772 kişilik nüfusa sahip olan Kocaeli, Asya ile Avrupa arasında köprü görevi gören Marmara Bölgesi sınırlarında yerini almıştır. İl Kuzeyinde Karadeniz, Doğusunda Sakarya, Güneyinde Bursa ve Batısında Yalova ile İstanbul illeri bulunmaktadır. 3 bin 505 km2 yüz ölçümüne sahip olan bu eyalette 13 adet Belediyelik hizmeti verilmektedir. Türkiye için ulaşım konusunda merkez noktalarından biri sıfatını taşımaktadır. Hava, kara, deniz ve demiryolu gibi tüm ulaşım faaliyetlerinde hizmet vermektedir.

Akça Koca tarafından fethi gerçekleştirilen bu il, adını buradan almış ve yıllar sonrasında sürekli gelişmeye başlamıştır. İstanbul iline yakın olması ve önemli geçiş noktalarından biri olması sebebiyle gelişimini her geçen yıl daha ilerilere taşıyarak; tatil planlarının göz bebeği niteliği kazanmıştır. İzmit Saat kulesi, Seka park, Kocaeli Bilim Merkezi, İzmit Müzesi ve Atatürk Evi, Eskihisar Kalesi ve Pembe Kayalar gibi gezmeye doyum olmayan muazzam yerleri bulunmaktadır. Mutfağında ise umaç çorbası, cızlama, ciğceli kavurma, mancar yemeği gibi daha birçok lezzetle damak zevkine muhteşem tatlar bırakmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir