Kültür mirası Hatay şehrimiz

Tarihi ve kültürel özellikleri ile önde gelen Hatay şehrine Anadolu Jet ile birlikte avantajlı fiyatlar ile seyahat edebilirsiniz. İzmir ve İstanbul üzerinden her gün gidiş dönüş olarak karşılıklı yapılan seferlerde erken rezervasyon indirimlerinden yararlanabilmek için acele edin.

Hatay Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hatay şehri yaklaşık olarak 2300 yıllık bir bir geçmişe sahiptir. Şehre ilk yerleşimin tarihi M.Ö 8000’ e kadar uzanmaktadır. Şehir Yavuz Sultan Selim’ in Mısır seferi sırasında Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1937 de bağımsız Hatay Devleti kurulmuş ve 1939 da Türkiye Cumhuriyetine bağlanmıştır.

Hatay’ın coğrafyasına baktığımız zaman Akdeniz Bölgesinin doğu ucunda Suriye ve Lübnan dağları arasındaki El Bekaa Vadisini de içerisine alan Gor Çukurluğundan oluşan bir ildir.

Önemli bir inanç turizmi olan Hatay da, dünyanın ilk Katolik Klisesi olan Saint Pierre Klisesi bulunmaktadır. Aynı zamanda önemli sayılabilecek Yayladağı Barleam Manastırı ve Keldağı Barleam Manastırı önemli manastırlardır.

Gezip görülecek yerlerin arasında Habib Neccar Cami,  Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Ulu Cami görülmeye değerdir.

Bunların yanında gezinize kaleleri gezerek devam edebilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken kaleler olarak;  Koz Kalesi, Bakras Kalesi, Mancınık Kalesinden bahsedebiliriz.

Hatay şehrinin içerisinde bir de geçmiş yüzyıllarda ki vakıflardan yapılma bir çok han ve hamam bulunmaktadır. Hala aktif olarak kullanılan bu hamamlar ve hanlar sayesinde geçmişin izlerini yaşayabilirsiniz. Bunlardan kullanılanları; Cindi Hamamı, Saka Hamamı, Meydan Hamamı, Yeni Hamam ve Kurşunlu Han halen daha kullanılmaktadır.

Hatay’ da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir ve yemeden dönmemeniz gerekir. Bunlardan Oruk, Öcce, Ekşili Börülce, Beyaz Kabak Boranisi, Cevizli Biber, Bakla Ezmesi ve Taş Kadayıf tatlıları damak zevkinize çeşitlilik katacaktır.

Bizim size dönmeden mutlaka yapmanız gerekenler arasında Arkeoloji Müzesini, Titus Tünelini ve Eski Antakya Evlerini gezmeden gelmemeniz gerektiğini tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir