Kütahya Zafer Havalimanına ulaşım

Kütahya ilinin Altıntaş ilçesinde hizmet veren uluslar arası bir havalimanı olan Zafer Havalimanına ulaşım belediye otobüsleri, yolcu servileri, ticari taksiler, kiralık araçlar ve Havaş servisleri ile sağlanmaktadır. Afyonkarahisar ve Uşak illerine de hizmet vermesi nedeniyle Türkiyenin ilk bölgesel havalimanı olan Kütahya Zafer Havalimanına bu illerden ulaşım belirli saatlerde hareket eden yolcu servisleri ile yapılmaktadır. Açıldığı tarih itibari ile Türkiye’nin 4.büyük havalimanıdır. Havaalanı Afyonkarahisar’a 60 kilometre, Uşak iline ise 101 kilometre ve Kütahya merkeze ise 43 kilometre mesafede bulunmakta olup illerden ulaşım uçak saatlerine göre hareket eden servisler kullanılmaktadır. Şehir merkezinden ulaşım sağlayan servislere http://kutahyaviptransfer.com/ adresinden ulaşılabilir, servisler sabah 05.15 saatinde, öğlen saat 12.00’de hareket etmektedir.

Uşak ili servisleri için http://zaferhavaalaniservis.com adresine bakılabilir ki Uşak’tan sabah saat 04.45’te, öğlen saat 12.00’de hareket etmektedir. Afyonkarahisar ili servisleri için http://kanatogullari.com.tr adresi kullanılabilir. Sabah uçuşları için saat 04.15, öğlen uçuşları için saat 11.45’de hareket ederek uçağa yetiştirmektedir. 2011 yılında Yap İşlet Devret modeli ile yapımına başlanan alanın yapımı çevre illerde gerek sivil, gerekse askeri havaalanları olmasından dolayı bazı tartışmaları beraberinde getirmiştir. Uşak ilinde havalimanı olmasına rağmen etkin kullanılmaması, Yüksek Hızlı Tren nedeni ile Eskişehir Anadolu Havalimanı’nın cazibesini yitirmesi, yurt dışından gelecek olan gurbetçi vatandaşlarımızın yolculuklarının kolaylaştırılması ve hac mevsiminde çok yoğun olan İstanbul’un yoğunluğunun biraz olsun azaltılması amacı ile Zafer Havalimanı yapılmıştır.

18 ay gibi kısa bir zamanda 155 milyon Türk Lirası maliyetiyle bitirilen havaalanı 2012 yılının Kasım ayında hizmete açılmıştır. Alanın işletmesi 2044 yılına kadar IC İÇTAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılacaktır. Sivil havacılık kategorisinde uçuşların yapıldığı alanın 17600 metrekare alana sahip olan terminal binasında VIP salonu, CIP salonu, 19 check-in kontuarı, 4 uçak yanaşma kapısı ve uluslararası yolcular için 8 gümrük giriş ile çıkış kontrol kontuarı ve geliş salonunda 4 adet bagaj bantı mevcuttur. 3000 * 42 metre uzunluğunda pisti, 240 * 150 metre ebatlarında apronu ve 95 araçlık otoparkı bulunan alanın yıllık yolcu kapasitesi iki milyondur. Kütahya Zafer Havalimanı’na yalnızca Türk Hava Yolları tarifeli seferler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir