Maneviyat şehri Adıyaman kampanyaları

Adıyaman tarihte bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir, şehrin doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu fırsatı değerlendirmek için Anadolu Jetin İstanbul ve Ankara üzerinden her gün karşılıklı olarak 69.99 TL den başlayan fiyatlar ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şehirde karasal iklim etkisini sürdürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçmektedir.

Adıyaman’da Gezilmesi Gereken Yerler

Adıyaman, tarihi, kültürel ve turistik değerleri bakımından zengin ve en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehre 8 km uzaklıkta bulunan Palanlı Kaya Altı Sığınağına daha önce ki ilkel insanlar tarafından yapılmış ve stilize edilmiş dağ keçisi figürüne bakmak yeterlidir.

Doğal güzellikleri ile Çelikhan Havzası tarafında bulunan Yüzen Adaları, Gölbaşında ki, Gölbaşı, İnekli ve Azaplı Göllerinin kıyı bölgelerinde bulunan Kuş Cennetini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

İslami anlamda da türbeleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Peygamberlerden Hz. Üzeyir Peygamber ile ülkemizde bulunan önemli sahabelerden ve birçok ermiş veliye ait türbeler bulunmaktadır. Aynı şekilde tarihi camileri ile de dikkat çeken Adıyaman da farklı inanç ve kültürlere ait izlerin bulunduğu görünmektedir.

Şehirde kendine has motifler ve desenler ile Pişinik ve Alikan halıları ile değişik el sanatları ürünlerinin teşhir edildiği ve bunun yanında halen orijinal yapısını koruyan Oturakçı Pazarı da şehirde gezilmesi gereken nadir yerlerden biridir.

Fakat ülke, bölge ve il turizmi açısından en çok önem arz eden ise Nemrut dağıdır. 2206 m yüksekliğinde ki Nemrut Dağında güneşin doğuşunu ve batışını en güzel ve gizemli bir şekilde izlemeyi tercih eden tüm ziyaretçilerin ilgisini arttırmak için ülke ve il turizminde sürekliliğin yaşanması şehrin birinci hedefleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda yemek kültürü açısından da birçok lezzete sahip olan Adıyaman şehrinde gelen ziyaretçiler her anlamda şehirden mutlu olarak ayrılabilirler. Çiğ köfte denilince ilk akla gelebilecek yerlerden biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir