Manzaraları bol Bartın sizleri bekliyor

Bartın Karadeniz bölgesinde yer alan küçük şirin bir manzarası bol olan ilimizdir yüzölçümü olarak 2.200 kilometrekareye yakın alan kaplar iken nüfusu ise yaklaşık olarak 250 bin kişidir. Buraya ilk yerleşen uygarlık ise Gaşkalar olarak bilinmektedir. Daha sonra burayı Hititler ele geçirmiş ondan sonra sırası ile Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Britanyalılar ve Romalılar almıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1924 yılında Zonguldak ilçesi iken 1991 yılında il olmuştur. Karadeniz iklimi hâkimdir.
Bartın’da yapılacak aktiviteler nelerdir?

Bartın’da oldukça güzel plajlar bulunmaktadır. 59 km’lik bir sahil şeridi vardır. İnkumu plajı oldukça gözde plajlardandır. Ayrıca birçok güzel plaj bulunmaktadır.

Sportif etkinlikler Bartın’da bulunan yaylalar ortalama 1000 metre yüksekliktedir. İçerisinde yeşile bürünmüş ormanlar muhteşem manzaralar ile parkurlar yürüyüş alanları vardır burada yürüyüş yaparak doğaya ve spora doyabilirsiniz.

Avcılık Bartın’da oldukça güzel geniş hayvan türleri bulunmaktadır. Bartın dağlarında 40 memeli hayvan, 129 kuş türü yaşamaktadır. Kara avcılığı yapmak için oldukça güzel bir mekândır.

Sualtı dalışı için Bartın idealdir birçok seçenek ile Bartın’da su altı dalışı yapabilirsiniz.

Bartın’ın İncisi Amasra

Turistik olarak haziran eylül aylarında en aktif dönemlerini yaşamaktadır. Fatih Sultan Mehmet burayı Dünyanın gözbebeği olarak tanımlamıştır. Amasra Kalesi’ne giderek bütün Amasra’yı seyir edebilirsiniz ayrıca Amasra Tavşan Adası’na giderek Cenevizlilerden kalma kilise ve manastırı görebilir bu tabiat güzeli adayı ziyaret edebilirsiniz, Amasya Boztepe paranomik fotoğraflar çekerek Güneş’in batışını seyir edebilirsiniz. Otantik günler için Kapısuyu Plajını ziyaret etmenizi öneririz. Yemyeşil ağaçlarla kaplı dağlar kıyıya uzanır plaj da gayet güzel durumdadır. Bartın’da daha birçok güzellik bulunmaktadır. İsterseniz karayolu ile bir otobüs firması ile veya kendi aracınız ile ziyaret yapabilirsiniz. Veyahut uçak ile Kastamonu havalimanı veya Zonguldak Havalimanı’na gelerek oradan geçiş yapabilirsiniz. Buralardan bazı tur firmalarının direk Bartın seferleri bulunmaktadır. Gerçekten doğaya doymak için gelinmesi ve görülmesi gereken harika yerlerden bir tanesi Amasra kenti. Buraya geldikten sonra konaklama ve otel konusunda sorun yaşamazsınız burada birçok alternatif mevcuttur. Size en uygun alternatifi seçerek rahat bir tatil yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir